10 teleturniejów, które pokochali Polacy

Teleturniej to format, który w swoich ramówkach posiada niemal każda stacja telewizyjna. Polacy kochają oglądać tego typu programy. Przedstawiamy listę dziesięciu teleturniejów uwielbianych przez widzów w naszym kraju. Sprawdźcie, czy pamiętacie wszystkie produkcje!

1. "Wielka gra"

"Wielka gra" to prawdziwy klasyk wśród polskich teleturniejów. Program produkowany był 44 lata i zajmuje szczególne miejsce w sercach milionów widzów w naszym kraju. "Wielka gra" była pierwszym teleturniejem w Polsce tworzonym dzięki zagranicznej licencji. Program w trakcie swojego istnienia miał wielu prowadzących. Jednak najbardziej ikonicznym gospodarzem tego show była Stanisława Ryster. Kobieta pełniła tę funkcję przez 31 lat. 

Rozgrywka w "Wielkiej grze" składała się z czterech etapów. W każdym z nich stawka do wygrania rosła dwukrotnie. Błędna odpowiedź gracza powodowała przegraną, jednak w każdej chwili uczestnik mógł przerwać swoją rozgrywkę i zabrać pieniądze do domu. 

2. "Awantura o kasę"

W tym teleturnieju Krzysztof Ibisz błyszczał jako osoba prowadząca licytacje. Gospodarz programu sprawdzał wiedzę oraz umiejętności w zakresie negocjacji uczestników, którzy byli podzieleni na czteroosobowe drużyny. Produkcja składała się z dwóch etapów. W pierwszym ekipy walczyły o prawo wejścia do finału, gdzie czekała na nich drużyna mistrzów (zespół, który wygrał poprzedni odcinek). 

Dużą atrakcją programu była "czarna skrzynka". W niektórych odcinkach drużyny licytowały się o ten przedmiot, jednak nie znały jego zawartości. W pudełku mogły znajdować się kluczyki do nowego auta, jednak zdarzało się również, że uczestnicy za ogromną kwotę kupili ogórka. 

3. "Milionerzy"

"Milionerzy" to ogólnoświatowy hit. W Polsce program pojawił się po raz pierwszy w 1999 roku i z przerwami emitowany jest do dziś. Od początku prowadzi go Hubert Urbański. Teleturniej jest niezwykle trudny. W trackie ponad dwudziestu lat swojego istnienia pytanie za milion złotych padło 21 razy, a zaledwie czterem osobom udało się na nie udzielić poprawnej odpowiedzi. 

4. "Jeden z dziesięciu"

"Jeden z dziesięciu" to najdłużej obecnie nadawany teleturniej w naszym kraju. Program pojawił się w ramówce Telewizji Polskiej 3 czerwca 1994 roku. Od początku prowadzi go Tadeusz Sznuk, który ponad 3 tysiące razy wyłonił zwycięzcę każdego odcinka. 

Rozgrywka składa się z trzech etapów. W każdym z nich odpada określona liczba uczestników, do momentu, w którym na placu boju pozostanie tytułowy jeden z dziesięciu. Dodatkowo co jakiś czas odbywa się wielki finał teleturnieju. W tym specjalnym odcinku spotyka się dziesięcioro najlepszych zwycięzców z poprzednich dwudziestu odcinków, którzy mierzą się o tytuł najlepszego gracza danej serii teleturnieju. 

5. "Gra w ciemno"

"Gra w ciemno" to kolejna produkcja na naszej liście, której gospodarzem był Krzysztof Ibisz. Mężczyzna ponownie odgrywał w swoim teleturnieju większą rolę niż zazwyczaj robią to prowadzący takich programów. Zadaniem prezentera było sprawienie, aby uczestnik danego odcinka wygrał jak najmniej pieniędzy. Cechą charakterystyczną "Gry w ciemno" był fakt, iż zawodnicy nie znali stawki, o którą walczyli. 

Na początku każdego epizodu uczestnik losował pięć kopert. Do każdej z nich przypisana była konkretna kwota. Zawodnik wchodził w posiadanie koperty po udzieleniu poprawnej odpowiedzi na pytanie zadane przez Krzysztofa Ibisza. Prowadzący znał stawki, jakie ukryte były w kopertach i mógł próbować odkupić je od uczestników. 

6. "Jaka to melodia"

Ten program to jedna z dwóch muzycznych produkcji na naszej liście. "Jak to melodia" emitowana jest od 4 września 1997 roku na antenie TVP1. Przez 25 lat powstało niemal 5 tysięcy odcinków popularnego show. W studiu programu pojawiło się mnóstwo gwiazd muzyki z całego świata (Kate Ryan, Patricia Kaas, In-Grid, Akcent, Boney M.). Dodatkowo w poszczególnych epizodach regularnie występują takie osobistości jak: Natasza Urbańska, Aleksandra Szwed, Marek Kaliszuk oraz Elżbieta Romanowska.

7. "Familiada"

"Familiada" to kolejny teleturniej, który uwielbiany jest w naszym kraju. Program towarzyszy Polakom w każdą niedzielę od 17 września 1994 roku. Gospodarzem show od samego początku jest Karol Strasburger, jednak początkowo tę funkcję miał pełnić Paweł Wawrzecki. Przez tak długi czas istnienia powstało już prawie 3 tysiące odcinków, a teleturniej w dalszym ciągu cieszy się dużą popularnością. 

8. "Idź na całość"

Ten teleturniej w latach 90. okazał się prawdziwym hitem. Program gromadził przed telewizorami niemal 10 milionów widzów i cieszył się większą oglądalnością niż "Wiadomości". W grze brały udział osoby zasiadające na publiczności, które w każdym etapie musiały podejmować ważną decyzję. Uczestnicy mogli zachować dotychczasową wygraną lub wymienić ją na inną, która była niewiadomą. Gry były bardzo zróżnicowane. Zawodnicy mogli nawet odsprzedawać lub licytować nagrody. Czasami pojawiały się również konkurencje sportowe takie jak np. rzucanie rzutkami do tarczy. 

9. "Śpiewające fortepiany"

"Śpiewające fortepiany" to drugi muzyczny program w naszym zestawieniu. Produkcja oparta była na irlandzkim formacie "The Lyrics Board" i była emitowana w latach 2001-2005. Prowadzącym teleturnieju był Rudi Schuberth, a reżyserem Elżbieta Protakiewicz

Rozgrywka w programie polegała na rywalizacji dwóch drużyn, których kapitanami byli Czesław Majewski i Janusz Tylman. Pozostałymi członkami ekip były gwiazdy polskiej popkultury. 

10. "Moment prawdy"

"Moment prawdy" był teleturniejem z elementami reality show. Program prowadził Zygmunt Chajzer, który zadawał uczestnikom bardzo osobiste pytania. Zawodnicy przed pojawieniem się w studiu, odpowiadali na ponad sto pytań, a ich odpowiedzi weryfikowane były za pomocą wykrywacza kłamstw. Następnie podczas trwania odcinka musieli oni zgodnie z prawdą odpowiedzieć na 21 pytań, a do wygrania mieli 250 tysięcy złotych. 

Pomimo faktu, iż zasady rozgrywki wydawały się bardzo proste, to pytania zadawane przez prowadzącego często okazywały się zbyt trudne dla uczestników. Bohaterowie poszczególnych epizodów zazwyczaj szybko rezygnowali z dalszej gry w obawie przed brutalną prawdą.