Top 10 największych przebojów Madonny

Madonna, a właściwie to Madonna Louise Ciccone jest ikoną amerykańskiej muzyki pop. W trakcie swojej wieloletniej kariery artystka wylansowała ogromną liczbę kultowych kawałków. Przedstawiamy subiektywną listę dziesięciu największych przebojów piosenkarki. Sprawdźcie, czy znacie wszystkie utwory!

1. "La Isla Bonita"

Utwór ten był piątym singlem promującym album pt. "True Blue". Piosenka odniosła sukces na całym świecie. Do dzisiaj jest jednym z najczęściej puszczanych numerów artystki przez rozgłośnie radiowe na całym globie. Jest to pierwszy kawałek Madonny, w którym wokalistka zaczęła eksperymentować z latynoskimi motywami. 

Teledysk do piosenki jest bardzo ciekawy. W clipie ukazane są dwa oblicza artystki. Pierwsze wcielenie to tancerka flamenco, natomiast drugie to kobieta z krótkimi włosami, pogrążona w modlitwie. 

2. "Hung Up"

"Hung Up" to ogromny hit w repertuarze Madonny. Kawałek swoją premierę miał 15 listopada 2005 roku i z miejsca stał się ogólnoświatowym przebojem. Piosenka dotarła na szczyty list przebojów w czterdziestu jeden państwach. 

Numer w swojej linii melodycznej posiada sampel pochodzący z utworu ABBY pt. "Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)". Szwedzki zespół tylko dwa razy w historii zgodził się na podobne wykorzystanie swojej twórczości.

3. "Frozen"

Piosenka była pierwszym singlem promującym albumu o nazwie "Ray of Light". Kawałek odniósł duży sukces komercyjny, jednak udało mu się również zdobyć uznanie krytyków. Numer ma charakter elektrycznej ballady, a tekst piosenki skierowany jest do mężczyzny pozbawionego uczuć. 

Teledysk do singla jest bardzo ważny w karierze artystki. W znaczący sposób przyczynił się do zmiany wizerunku Madonny. Clip sprawił, że społeczeństwo zaczęło postrzegać wokalistkę, jako dojrzałą kobietę.

4. "Like a Prayer"

"Like a Prayer" to kolejna piosenka Madonny, która szturmem zdobyła szczyty list przebojów na całym świecie. Numer skomponowany jest w rockowo-popowym klimacie z elementami gospelu. Tekst utworu odnosi się do duchowych przeżyć oraz seksualnych doświadczeń. 

Teledysk do piosenki spotkał się z ogromną krytyką ze strony środowiska chrześcijańskiego. Skrytykował go nawet sam papież. Dodatkowo kawałek był wykorzystywany w reklamie napoju Pepsi, jednak po premierze clipu materiał promocyjny został wycofany.

5. "Papa Don't Preach"

Ten kawałek to kolejny przebój z płyty "True Blue" i kolejny numer artystki, który okazał się mocno kontrowersyjny. Tekst piosenki opowiadał o nastolatce będącej w ciąży. Teledysk przedstawił historię owej dziewczyny, a jej ojca zagrał Danny Aiello

Utwór został wydany 11 czerwca 1986 roku. Kawałek zajmował pierwsze miejsce na listach przebojów w wielu państwach, a najbardziej do gustu przypadł Włochom. 

6. "Open Your Heart"

Piosenka "Open Your Herat" została wydana 12 listopada 1986 roku i jest już trzecim kawałkiem w naszym zestawieniu, który pochodzi z kultowej płyty "True Blue". Utwór został wykorzystany, jako podkład muzyczny w animowanym programie Bartosza Walaszka pt. "Pod gradobiciem pytań" .

7. "4 Minutes"

"4 Mintues" to najmłodszy numer na naszej liście. Piosenka została wydana w 2008 roku i promowała jedenasty album artystki zatytułowany "Hard Candy". W utworze gościnnie wystąpił Justin Timberlake oraz Timbaland

Numeru został bardzo ciepło przyjęty i był nominowany do nagrody "Grammy" w kategorii "Najlepsza Wokalna Współpraca Pop". Piosence jednak nie udało się zgarnąć tej statuetki. 

8. "Music"

Piosenka pochodzi z albumu o takim samym tytule. Kawałek powstał we współpracy z francuskim producentem Mirwaisem Ahmadzai. Utwór błyskawicznie stał się hitem i sprzedał się w nakładzie 1,1 miliona egzemplarzy. 

Piosenka została wydana 21 sierpnia 2000 roku, jednak trzy miesiące wcześniej do internetu przedostała się niedokończona wersja numeru. Z tego powodu Madonna wytoczyła proces jednemu z największych programów do wymiany plików MP3 - firmie Napster. Całe to zamieszanie doprowadziło do zamknięcia przedsiębiorstwa i przyspieszenia wydania albumu "Music"

9. "Secret"

Utwór zapowiadał album artystki pt. "Badtime Stories". Dodatkowo zwiastował zmianę w twórczości Madonny, która zdecydowała się zaczerpnąć dźwięki charakterystyczne dla muzyki R&B. Piosenka została napisana przez wokalistkę oraz Dallasa AustinaShepa Pettibone'a

Również ten numer szturmem zdobywał listy notowań muzycznych na całym świecie. "Slant Magazine" umieścił kawałek w zestawieniu najlepszych piosenek lat 90. 

10. "Sorry"

Singiel promował dziesiąty album wokalistki o nazwie "Confessions on a Dance Floor". Teledysk do kawałka jest kontynuacją historii przedstawionej w clipie do numeru "Hung Up". Materiał wideo rozpoczyna się w momencie, w którym Madonna i grupa tancerzy opuszczają dyskotekę. Następnie rozpoczyna się szalona noc pełna tańca i hucznych imprez.