10 złotych przebojów, które kończą 20 lat w 2022 roku

Piosenki wypuszczone w 2002 roku mają już 20 lat. Przedstawiamy listę 10 kawałków, które towarzyszą Nam już dwie dekady!

1. Nickelback - "How You Remind Me"

W 2002 roku prawdziwą furorę zrobiła ballada rockowa kanadyjskiej grupy Nickelback. Piosenka "How You Remind Me" zajmowała pierwsze miejsce na listach przebojów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz wielu europejskich państwach. Magazyn "Billboard" wybrał utwór, jako najlepszych numer 2002 roku, a singiel w USA osiągnął złoty status i został sprzedany ponad 500 tysięcy razy. 

2. The Calling - "Wherever You Will Go"

Kawałek "Wherever You Will Go" był pierwszym singlem, który promował debiutancki album zespołu The Calling o nazwie "Camino Palmero". Piosenka do dziś pozostaje największym przebojem grupy muzycznej z Los Angeles. Numer ten bardzo przypadł do gustu Polakom i przed długi czas utrzymywał się na szczytach naszych list przebojów. Kapela "The Calling" nie mogła zbyt długo pocieszyć się sławą. Zespół rozpadł się w 2005 roku. 8 lat później grupa została reaktywowana, jednak liczyła tylko jednego członka z oryginalnego składu. 

3. Enrique Iglesias - "Hero"

W pierwszej dekadzie XXI wieku Enrique Iglesias święcił bardzo duże sukcesy. Nie inaczej było w 2002 roku, kiedy ogromną popularnością cieszył się kawałek pt. "Hero". Hiszpański wokalista wylansował hit, który sprzedał się w 8 milionach egzemplarzy na całym świecie. Piosenka robiła prawdziwą furorę w Wielkiej Brytanii.  Dla przykładu błyskawicznie awansowała o 85. pozycji i dotarła na sam szczyt tamtejszej listy przebojów oraz uplasowała się na 17. pozycji w rankingu najlepiej sprzedających się numerów na wyspach w latach 2000-2010.

4. Shakira - "Whenever, Wherever"

"Whenever, Wherever" to kawałek, który rozpoczął międzynarodową karierę wokalistki. Był pierwszym anglojęzycznym numerem w repertuarze kolumbijskiej artystki. Piosenka promowała album o nazwie "Laundry Service" i stała się globalnym fenomenem. Jej popularność przeszła najśmielsze oczekiwania. Utwór zdominował lity przebojów w dwunastu państwach. 

5. Kasia Klich - "Lepszy model"

"Lepszy model" to największy przebój w repertuarze Kasi Klich. Numer promował album o takiej samej nazwie. Członkini Akademii Fonograficznej w 2002 roku zapowiadała się na prawdziwą gwiazdę polskiej sceny muzycznej. Niestety kariera wokalistki z Poznania nie potoczyła się tak dobrze, jak się mogło wydawać i obecnie jej twórczość nie dociera do masowego odbiorcy.

6. Avril Lavigne - "Complicated "

Początek obecnego wieku był bardzo udany dla Avril Lavigne, a singiel o nazwie "Complicated" okazał się przełomowy w karierze kanadyjskiej wokalistki. Piosenka do dziś uważa jest za największy hit, jaki udało wylansować się artystce. Tekst piosenki został napisany przez samą Avril, a słowa śpiewane w pierwszej osobie przez piosenkarkę opisują jej relację z chłopakiem, który przy swoich znajomych staje się zupełnie inną osobą. 

7. Linkin Park - "In The End"

2002 roku był mocno nacechowany rockowym brzmieniem. Kolejnym ówczesnym hitem, który wywodził się z tego gatunku muzycznego był kawałek "In The End" stworzony przez zespół Linkin Park. Był to czwarty i ostatni singiel promujący debiutancki album grupy o nazwie "Hybrid Theory".

8. Wilki - "Baśka"

"Baśka" to jeden z najbardziej kultowych kawałków w historii polskiej muzyki. Nawet współcześnie numer ten jest bardzo popularny, a tekst utworu kojarzy niemal każdy Polak. W 2002 roku piosenka zgarnęła masę nagród oraz wyróżnień. Została nagrodzona dwoma "Super Jedynkami" podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu oraz zdobyła sześć nagród na gali "Fryderyki 2002"

9. Vanessa Carlton - "A Thousand Miles"

"A Thousand Miles" to kolejny debiutancki singiel w naszym zestawieniu. Piosenka była głównym utworem promującym album wokalistki o nazwie "Be Not Nobody". Kawałek największą popularność zdobył w Australii, jednak dużym zainteresowaniem cieszył się również w Irlandii, Francji, Włoszech i Holandii. Nic dziwnego, że artystce udało się wylansować tak duży hit. Kobieta poza śpiewem zajmuje się kompozytorstwem, pisaniem tekstów oraz produkcją muzyki. 

10. P!nk - "Get The Party Started"

"Get The Party Started" był inauguracyjnym singlem promującym drugi album wokalistki o nazwie "M!ssundaztood". Podobnie, jak reszta zagranicznych propozycji w naszym zestawieniu, kawałek ten stał się międzynarodowym hitem i podbił listy przebojów w wielu krajach.