10 najlepszych filmów animowanych dla dorosłych! Znasz je wszystkie?

Film animowany jest tak stary, jak całe kino. Towarzyszy nam od początku istnienia filmu. Wiele osób kojarzy filmy animowane jako kreskówkę dla dzieci. Jest dużo wspaniałych produkcji, których dzieci raczej nie powinny oglądać ze względu na tematy poruszane w tych filmach. Zapraszam do obejrzenia, zestawienia dziesięciu najlepszych filmów animowanych przeznaczonych dla widzów dorosłych.

10. "Kto wrobił królika Rogera"

Film w reżyserii Roberta Zemeckisa z 1988 roku, nie jest typowym filmem animowanym, tylko hybrydą filmu akcji z animacją. Produkcja tego formatu zajęła ponad 3 lata, efekt pracy zadowala po dziś dzień. W produkcji zobaczymy większość kultowych bohaterów kreskówek. Jak chcielibyście zobaczyć na jednym ekranie Myszkę Miki i Królika Bugsa, to ten film jest dla was.

9. "Kot Fritz"

Powstała w 1972 roku animacja jest pierwszą w historii bajką, która dostała kategorię X. Kategoria ta w Stanach Zjednoczonych w latach 70. traktowała filmy jako niemal pornograficzne. "Kot Fritz" był dziełem przełomowym, ponieważ był prekursorem filmów animowanych dla dorosłych. 

8. "Miasteczko South Park"

Pełnometrażowy film animowany z 1999 roku, zrealizowany na podstawie serialu pod tym samym tytułem. Wyreżyserowany przez współtwórcę serialu Treya Parkera. Na całym świecie przyniósł 83 mln dolarów zysków, będąc najbardziej dochodowym filmem animowanym z kategorią R w historii. Piosenka "Blame Canada" w 2000 roku nominowana była do Oscara w kategorii najlepsza piosenka. 

7. "Simpsonowie: Wersja kinowa"

Kolejna kinowa wersja popularnego serialu. W polskiej wersji filmu z dubbingiem podjęto próbę zastąpienia części żartów zrozumiałych dla Amerykanów bardziej zabawnymi dla Polaków, dzięki czemu można tu znaleźć liczne aluzje do sytuacji społeczno-politycznej w Polsce.

6. "Ghost in the Shell"

W 1995 roku powstał film pełnometrażowy, na podstawię mangi o tym samym tytule. Wyreżyserowany przez Mamoru Oshiiego. Filmowi poświęcono dużo uwagi z powodu użytych przy jego tworzeniu rewolucyjnych technik komputerowych. Muzyka skomponowana przez Kenjiego Kawaia, jest jednym z najważniejszych elementów tworzących klimat filmu.

5. "Walc z Baszirem"

Film izraelskiego reżysera Ariego Folmana z 2008 roku. Jest to animowany film oparty na faktach, opowiadający o staraniach reżysera mających na celu odzyskanie jego wspomnień z wojny w Libanie w 1982, w której brał udział jako żołnierz armii izraelskiej. 

4. "Akira"

Wydana w 1988 roku "Akira" jest pierwszą anime, która zaistniała na zachodzie. Animacja ta może poszczycić się dużo dokładnością o szczegóły, stworzono około 160 tys. osobnych obrazów. Sam budżet na film animowany wynosił 10 milionów dolarów. Wykreowany przez twórców obraz świata przedstawionego do dziś imponuje i wyznacza trendy w kreowaniu CyberPunkowych światów.

3. "Persepolis"

Oczami dziewczynki obserwujemy wyraziste obrazy, dokumentujące dwoistość egzystencji w Iranie. Jej przeżycia, emocje, strach i bunt z Teheranu kontrastują ze zblazowanym towarzystwem podczas nauki w wiedeńskim gimnazjum. Film ważny społecznie, pokazujący, że ludzie są tylko ludźmi.

2. "Grobowiec Świetlików"

Japoński pełnometrażowy film anime z 1988 roku, w reżyserii Isao Takahaty, wyprodukowany na podstawie opowiadania autorstwa Akiyukiego Nosaki, bazującego na jego wspomnieniach z czasów II wojny światowej. Historyk animacji, Ernest Rister, porównuje "Grobowiec świetlików" do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga, dodając, że jest to najbardziej ludzka animacja, jaką widział.

1. "Twój Vincent"

Polsko-Brytyjska produkcja, która jest żywym obrazem. Produkcja filmu trwała 6 lat, stworzona 65 tys. obrazów namalowanych przez 125 artystów. Podczas oglądania zanurzamy się w świat holenderskiego malarza Vincenta van Gogha. Wizualny majstersztyk.