"Muzyka mojego życia": Poznaj ulubione hity Macieja Kurzajewskiego!

Gościem audycji Marzeny Rogalskiej "Muzyka mojego życia" był Maciej Kurzajewski. Posłuchajcie piosenek, które wybrał!

Alicia Keys - "Empire State of Mind (Part II) Broken Down"

Maciej Kurzajewski przygotowuje sobie przed każdym biegiem playlistę.

Playlista ta jest związana zawsze z miejscem, w którym biegam. I piosenka, od której chcę zacząć swoje zestawienie to przebój "Empire State of Mind" Alicii Keys. Tam są takie dwa wersy, żywcem wzięte z przeboju Franka Sinatry "New York, New York". W tłumaczeniu na język polski one brzmią tak: jeśli mogę to zrobić tutaj, mogę zrobić to wszędzie. Ja w tym Nowym Jorku miałem przyjemność ośmiokrotnie pokonać ten królewski dystans - największy maraton świata!

Depeche Mode - "Enjoy The Silence"

Grupy Depeche Mode mogę słuchać zawsze i wszędzie. Pomyślałem o piosence "Enjoy The Silence". To był, jak dobrze pamiętam, 1990 rok. To był czas prywatek, dyskotek. Depeche Mode się tam pojawiało, ale ta piosenka jest szczególna. Ja wiele piosenek z tamtego okresu kojarzę z teledyskami. Ten teledysk był zupełnie inny (...) David Gahan przemierza w nim góry jako król i szuka miejsca, w którym mógłby usiąść i popatrzeć na przyrodę.

Bajm - "Co mi panie dasz"

Wracamy do roku 1982...

Miałem 9-10 lat i co sobotę staję w kolejce do Kiosku Ruchu, żeby kupić tygodnik "Razem" z plakatem. Trafiłem na plakat Beaty Kozidrak i Bajmu. Jestem oczarowany, kocham ich piosenki. Uważam, że tamten czas - lata 80. - to był najlepszy czas dla polskiego rocka.

Lady Pank - "Fabryka małp"

Zostajemy w latach 80. i w polskich klimatach!

W moim rodzinnym Kaliszu byłem w Hali Kalisjan na koncercie Lady Pank. Poszedłem na ten koncert z moim przyjacielem z klasy i z jego mamą. Nigdy nie zapomnę, jak ten mój kolega poszedł na rockowy koncert ubrany cały na biało. Jakby szedł na urodziny do cioci! Odpicowany na maksa. Wyglądał bardzo elegancko, a działy się tam sceny dantejskie! To było czyste szaleństwo. Byłem zafascynowany tą energią. Po koncercie ponad godzinę czekałem na autograf. Chciałem mieć autograf od Janusza Panasewicza i Janka Borysewicza. Na ich autografy się nie załapałem, ale zdobyłem podpis perkusisty Jarka Szlagowskiego. To było fenomenalne.

Sinéad O'Connor - "Nothing Compares 2U"

Chciałbym opowiedzieć o artystce... tragicznej. Chyba to najlepsze słowo. Jej kariera, choć spektakularna, miała kilka mało sympatycznych zwrotów akcji. Jedno jest pewne. Ta piosenka - przez nią śpiewana, choć to nie jest jej utwór - dla mnie jest jedną z najpiękniejszych piosenek. Właśnie w tym wykonaniu! Kawałek napisany w latach 80. przez Prince'a, a zaśpiewany przez nią 10 lat później.

USA for Africa - "We Are The World"

Piosenki zostają w naszej pamięci. Muzyka potrafi nas rozczulać, ale muzyka potrafi też jednoczyć i pomagać. Dlatego na koniec tego spotkania chciałbym polecić Państwa uwadze piosenkę, która zawsze mnie bardzo porusza i jest dowodem na to, że cudownie jest pomagać... "We Are The World" USA for Africa. Rok 1985. To był singiel charytatywny, wykonany przez topowe nazwiska. Topowe wtedy i dziś, bo to nazwiska ponadczasowe (...) To jest fenomenalna piosenka, dzięki której zebrano 90 milionów dolarów na pomoc dla głodującej Afryki!