Alanis Morissette zaśpiewała "Ironic" dla millennialsów!

Po dwudziestu latach od premiery hitu "Ironic" Alanis Morissette wystąpiła w programie "The Late Late Show" i wraz z prowadzącym Jamesem Cordenem zaśpiewała zaktualizowaną wersję piosenki.

Słyszymy pierwsze znane akordy "Ironic" . W studiu siedzi Morissette w czerwonej czapce, nawiązującej do stylizacji z teledysku z 1995 roku. Zaczyna śpiewać:

"Stary znajomy wysyła ci zaproszenie na Facebooku. Dowiadujesz się, że jest rasistą, dopiero wtedy, gdy już go przyjmiesz do znajomych" - od razu słychać śmiech widowni. - W biurze jest darmowe ciasto... W pierwszym dniu twojej diety - dołącza prowadzący James Corden, również ubrany w czerwoną czapkę z przyczepionymi warkoczykami. - Ogłaszają wprowadzenie nowego iPhone'a w dzień po tym, jak kupiłeś poprzedni model - kontynuuje.

"Ironic" to jeden z największych hitów lat 90. Utwór znalazł się na płycie "Jagged Little Pill" , która sprzedała się na całym świecie w 33 milionach egzemplarzy i przyniosła wówczas 21-letniej Alanis Morissette ogromną popularność. Po 20 latach, w ciągu których rzeczywistość bardzo się zmieniła, piosenkarka postanowiła odświeżyć tekst piosenki, tak aby był bardziej zrozumiały dla pokolenia wychowanego na mediach społecznościowych.

 

W refrenie oryginalne słowa:"To jak deszcz w dniu twojego ślubu/ jak darmowy przejazd, kiedy już zapłaciłeś/ jak dobra rada, z której nie skorzystałeś", zostały zamienione na nowoczesne odpowiedniki: "To jak odrzucenie zdjęcia bratniej duszy na Tinderze/ to jak Snapchat, którego żałujesz, że nie zapisałeś/ śmieszny tweet, którego nikt nie dodał do ulubionych". W nowym tekście piosenki znalazły się też nawiązania do aplikacji Uber, e-papierosów, Netflixa czy Amazonu.

 

Krótko po premierze oryginalnej wersji "Ironic" twórcom piosenki wytknięto, że w ogóle nie jest ironiczna. Wydarzenia, o których śpiewa Morissette , to raczej nieprzyjemne sytuacje, nieszczęścia. W "Ironic" 2.0. Alanis Morissette w żartobliwy sposób odniosła się do tej krytyki, śpiewając: "To śpiewanie 'Ironic', w którym nie ma ironii" .

W swojej balladzie o mediach społecznościowych Morissette zawarła też odrobinę krytyki dla programu, w którym wystąpiła, i jemu podobnych. W unowocześnionej wersji "Ironic" śpiewa " Jest 10 tys. mężczyzn prowadzących takie programy, kiedy wszystko, czego chcesz, to tylko jedna kobieta, serio!" . W ten sposób zaznaczyła, że są rzeczy, które nie zmieniają się od lat.

To nie pierwszy raz, kiedy Alanis Morissette zmienia tekst swojej najsłynniejszej piosenki. W 2004 roku na rozdaniu nagród GLAAD Media Award w wersie: "To jak spotkanie mężczyzny moich marzeń i poznanie jego pięknej żony", zamieniła słowo "żona" na "mąż", aby pokazać, że solidaryzuje się z osobami homoseksualnymi. Ta wersja pojawiła się też na płycie Jagged Little Pill Acousti c wydanej w 2005 roku.

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!