George Michael nie żyje. Piosenkarz miał 53 lata. Zmarł w Boże Narodzenie.

George Michael nie żyje - informuje BBC. Piosenkarz "umarł w spokoju, w swoim domu" - podaje jego menedżer. Przyczyną śmierci artysty była niewydolność serca.

George Michael miał 53 lata. Zmarł w swojej posiadłości w hrabstwie Oxfordshire wczesnym popołudniem w Boże Narodzenie - podaje BBC. Według policji, "jego śmierci nie towarzyszyły podejrzane okoliczności". W wydanym dziś oświadczeniu, bliscy piosenkarza proszą o "uszanowanie ich prywatności w tym trudnym czasie".

George Michael urodził się w 1963 r. w Londynie. Jego ojcem był emigrant z Cypru, matką Angielka. Od 1981 r. współtworzył z Andrew Ridgeley duet Wham! Popularność przyniosły im takie hity jak "Wake Me Up Before You Go-Go" i "Careless Whisper". Najbardziej znanym utworem zespołu jest jednak świąteczny przebój "Last Christmas", który w tych okolicznościach nabrał symbolicznego znaczenia.

 

Gdy George Michael 29 lata temu wydawał swój debiutancki solowy album "Faith" od razu wzbudził zainteresowanie całego świata muzyki pop, stając się kamieniem milowym zarówno w karierze George'a, jak i w pop-kulturze. To właśnie ta płyta sprawiła że Michaela postawiono w równym szeregu z takimi gwiazdami jak Elton John, Paul McCartney, Michael Jackson czy Madonna.

Album Faith w kilka tygodni po wydaniu stał się numerem jeden w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach. Sprzedał się w rekordowej liczbie 20 milionów egzemplarzy na całym świecie, zdobywając także prestiżową nagrodę Diamond Award. George Michael jako pierwszy biały artysta podbił amerykańską listę przebojów R&B, a jego płyta Faith zaowocowała niezliczonymi wyróżnieniami: Nagroda Grammy w kategorii "Album Roku", trzy American Music Awards dla: Najlepszego Albumu (Soul/R&B), Najlepszego Piosenkarza (Soul/R&B) oraz Najlepszego Piosenkarza (Pop/Rock). Otrzymał także prestiżową nagrodę MTV Award za Father Figure (Najlepsza Reżyseria) oraz dwie Ivor Novello Awards: "Najlepszy Autor Piosenek Roku" oraz "Międzynarodowy Hit Roku".

 

Album Faith w całości stworzył, wyprodukował oraz zaaranżował George Michael. To właśnie na tej płycie znajdziemy jego największe przeboje, które otworzyły mu drogę do muzycznej kariery między innymi "Father Figure", "One More Try", "Faith", "Kissing A Fool" oraz "I Want Your Sex".

 

Karierę piosenkarza przerwała osobista tragedia - jego życiowy partner Anselmo Feleppa zmarł w 1993 r. na udar mózgu.

Do muzyki George Michael wrócił po 3-letniej żałobie. Choć jego kolejna płyta "Older" dedykowana była Anselmo, gwiazdor nie chciał publicznie mówić o swojej orientacji. Do coming outu zmusił go skandal, który wybuchł w 1998 r. Piosenkarz został aresztowany za "czyny lubieżne" w toalecie. Krótko potem przyznał na antenie telewizji, że jest gejem. Sam incydent w toalecie dowcipnie skomentował piosenką "Outside", dedykowaną policjantowi, który go aresztował.

Nie był to jedyny skandal w karierze Georga Michaela. Piosenkarz był wielokrotnie aresztowany za posiadanie narkotyków oraz za jazdę pod wpływem substancji odurzających.

George Michael od kilku lat borykał się z problemami zdrowotnymi. W 2011 r. odwołano jego koncerty, bo trafił do szpitala z ciężkim zapaleniem płuc. Jego stan był tak poważny, że lekarze musieli wprowadzić go na kilka dni w stan śpiączki farmakologicznej.

 

George Michael na zawsze zapisał się na kartach muzycznej historii. To kolejny, wielki artysta, który opuszcza nas w tym roku.

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!