Czego słuchać w samochodzie? [BADANIA]

Muzyka ma spory wpływ na nasze samopoczucie kiedy prowadzimy auto. Jakie kawałki sprawdzą się w tym przypadku najlepiej?

Serwis Spotify we współpracy z Fordem i uniwersytetem NYU przeprowadzili badania dotyczące muzyki, która najlepiej oddziałuje na naszą formę za kółkiem. Ich wyniki zadziwiają. Okazuje się, ze melancholijne piosenki puszczane w samochodzie działają na nas równie dobrze, co żywe, dynamiczne kawałki.

Smutne utwory najlepiej sprawdzą się po to, by rozbudzić nas podczas porannej drogi do pracy. Nastrój, w który wprowadzimy się słuchając na przykład "The Winner Takes It All" Abby, może się utrzymywać nawet do dwóch godzin!

 

W trakcie poranka warto więc postawić na rozbudzenie swojej emocjonalnej strony. Marcel Breker, inżynier Forda, uważa, że dobranie odpowiednich kawałków do podróży jest bardzo istotne.

Dla wielu kierowców planowanie podróży wiąże się z układaniem playlisty do samochodu - tego czego chcesz słuchać w drodze do rodziny, jadąc na siłownię czy wracając z pracy. To może być ważne tak samo, jak obmyślanie najlepszej trasy.

Naukowcy odkryli, że istnieją dwie kluczowe cechy, które w połączeniu tworzą określony nastrój. "Energia" prowadzi piosenkę, określa jej tempo i rytm. A "wartościowość" to głębia - emocje i uczucia związane z danym kawałkiem.

Na potrzeby badania ochotnicy z Niemiec, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii odsłuchali uważnie ułożonych playlist, które reprezentowały różne kombinacje "energii" i "wartościowości". Nastroje kierowców zostały opisane przed badaniem, po nim i co godzinę przez resztę dnia.

Amy Belfi, badacz nauk neurologicznych i kognitywnych z nowojorskiego uniwersytetu, opowiedziała o niespodziewanych wynikach analizy.

Muzyka energetyczna wywołała pobudzenie w ankieterach, które utrzymywało się przez kilka godzin. Intrygujące jest to, że takie utwory też mogą sprawić, że wpadniemy w ponury i melancholijny nastrój. Za to smutne piosenki powodują, że czujemy się dobrze we własnej skórze. Przypominają nam na przykład o trudnych doświadczeniach, które przeszliśmy i wyciągnęliśmy z nich wnioski.

Mamy dla Was listę utworów, które najlepiej nadają się do jazdy według przebadanej grupy.

 1. Back to Black - Amy Winehouse
 2. Beggin' - Madcon
 3. Black Hole Sun - Soundgarden
 4. Buck Rogers - Feeder
 5. Chained To The Rhythm - Katy Perry, Skip Marley
 6. Ciao Adios - Anne Marie
 7. Don't You Worry Child - Swedish House Mafia, John Martin
 8. Everybody's Changing - Keane
 9. The Final Countdown - Europe
 10. Green Light - Lorde
 11. Hometown Glory (High Contrast Remix) - Adele
 12. Lean On - Major Lazer, Mo
 13. Mr Brightside - The Killers
 14. Power - Little Mix, Stormzy
 15. Run - Foo Fighters
 16. Shake It Out - Florence and the Machine
 17. Sorry - Justin Bieber
 18. Summertime Sadness (Cedric Gervais Remix) - Lana Del Ray
 19. This Is What You Came For - Calvin Harris, Rihanna
 20. Titanium - David Guetta, Sia
 21. Wake Me Up When September Ends - Green Day
 22. What Went Down - Foals
 23. The Winner Takes It All - Abba
Jakiej muzyki słuchasz w samochodzie?

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!