6 rad dla alergików - jak prawidłowo urządzić mieszkanie?

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o gwałtownie narastającym problemie alergii. Jak ich uniknąć?

Czym w ogóle jest to uznawane we współczesnym świecie za najczęściej występujące schorzenie? Jak podaje Polskie Towarzystwo Alergologiczne:

Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na niegroźny zazwyczaj czynnik. W procesie alergicznym układ odpornościowy traktuje te niegroźne substancje jako elementy zagrażające, co wywołuje reakcję mającą na celu ich zneutralizowanie i wydalenie z organizmu.

O powszechności tego zjawiska świadczyć może fakt, że podczas swojego życia niemal każdy człowiek przechodzi co najmniej jedną reakcję alergiczną! Powagę problemu ilustruje skala jego występowania; szacuje się, że co kilka lat następuje podwojenie liczby chorych. Obecnie na choroby alergiczne cierpi połowa Polaków .

Skąd biorą się alergie?

Czy to oznacza, że za kilka lat każdy z nas będzie musiał podczas robienia zakupów kierować się przede wszystkim listą substancji, których powinien unikać? Warto wcześniej uświadomić sobie, że z alergenami mamy kontakt na co dzień i zdarza się, że uczulenie pojawia się czasem po wielu latach stosowania produktów, które je zawierają. Jednak najważniejszym czynnikiem wpływającym na częstość występowania alergii jest jej dziedziczenie .

Dotąd nie udało się ustalić, jak uniknąć zachorowania na alergię, a ponieważ istnieje spora szansa, że o ile sami nie cierpimy na żadną alergię, to mieszkamy z kimś, kto nie miał tyle szczęścia w loterii genetycznej.

AlergiaAlergia East News East News

1. Jak uchronić się przed alergenami?

Te najczęściej występujące, to: roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych, wełna i pierze. Tu jednak można wpaść w pułapkę - chcąc zachować czystość w mieszkaniu czy dbając o higienę, często sięgamy po produkty zawierające składniki alergizujące, jak na przykład sztuczne barwniki i substancje zapachowe, wybielacze na bazie chloru lub środki czyszczące, farby i lakiery mające w składzie substancje rakotwórcze, jak formaldehyd czy chloroform.

2. Im prościej, tym lepiej!

Słowo "hipoalergiczny" , sugerujące troskę producenta o nasze zdrowie, bywa dzisiaj często nadużywane, dlatego jeżeli już sięgamy po produkty dedykowane alergikom, wybierajmy te z wiarygodnym certyfikatem.

Dla własnego dobra powinniśmy używać możliwie prostych wyrobów - np. zamiast środków chemicznych do czyszczenia podłogi, możemy zastosować równie skuteczne środki naturalne, jak soda oczyszczona, sok z cytryny albo ocet. Wybierając proszki do prania sięgajmy po najprostsze, a idąc krok dalej możemy z łatwością znaleźć przepis na proszki domowej roboty. Dokładne płukanie ubrań również sprzyja pozbyciu się szkodliwych detergentów. 

3. Co z łazienką?

Ponieważ łazienka jest narażona na wilgoć, a ta stanowi doskonałe środowisko dla grzybów, warto zadbać o dobrą wentylację . Prostym sposobem na wyrównanie poziomu wilgoci jest zostawianie otwartych drzwi i wietrzenie, na przykład po kąpieli. 20 stopni Celsjusza i wilgotność na poziomie 50% to idealny mikroklimat.

4. Zacznijmy od podstaw...

Nie bez wpływu pozostają materiały użyte do wykończenia wnętrz - dla komfortu życia alergików polecane są wełna mineralna jako materiał izolacyjny czy np. gliniane tynki. Niezalecane są tynki hydrofobowe. Przy wyborze farb i mebli szukajmy tych pozbawionych formaldehydu.

Dobrze, jeżeli zastosowany system grzewczy redukuje wznoszenie i gromadzenie się kurzu. 

5. Uwaga na tekstylia!

W mieszkaniu alergika należy ograniczyć ilość przedmiotów zatrzymujących kurz, jak np. włochate dywany. Tapicerowane meble można okryć bawełnianymi narzutami, które można prać w temperaturze 60 stopni. Możliwość pozbycia się alergenów w wysokiej temperaturze daje użycie zasłon, firan czy rolet wykonanych z odpowiednich materiałów. Również pościel, będąca siedliskiem roztoczy powinna być naturalna, umożliwiająca częste pranie w 60 stopniach.

Sprzymierzeńcem w walce o przestrzeń bez pyłków, zarodników grzybów i kurzu jest odkurzacz bezworkowy z filtrem HEPA .

6. Nie psuj wszystkiego!

I na koniec rada dość oczywista - jeżeli uda się wprowadzić część tych sugestii do naszych mieszkań, psucie wypracowanego z niemałym trudem efektu dymem papierosowym wydaje się co najmniej mało rozsądne!

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!