Krystyna Janda najlepszą aktorką na festiwalu Sundance!

Krystyna Janda otrzymała Specjalną Nagrodę Jury festiwalu Sundance za swoją rolę w filmie Jacka Borcucha "Słodki koniec dnia" ("Dolce Fine Giornata").

W projekt zaangażowana jest międzynarodowa obsada – Krystynie Jandzie partneruje Kasia Smutniak, Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Vincent Riotta, Robin Renucci. Polska premiera jest zaplanowana na 10 maja 2018 roku.

 

Słodki koniec dnia” został premierowo pokazany na Sundance, jednym z najważniejszych amerykańskich i światowych festiwali filmowych. Film poruszający m.in. temat imigrantów i podsycanych wśród Europejczyków lęków został świetnie przyjęty przez publiczność i krytyków.

Subtelna narracja Borcucha i zniewalające aktorstwo Jandy tworzą wdzięczny film, który angażuje uwagę widza i jest bardzo poruszający.

- pisze Allan Hunter z branżowego magazynu „The Screen Daily”.

Na portalu Cineeuropa czytamy o reżyserze: „jego siła tkwi w kreowaniu na ekranie klimatu, który waha się od sielankowego do melancholijnego, i z powrotem”.

Recenzent uznanego rogerebert.com określa “Słodki koniec dnia” jako jeden z najjaśniejszych punktów tegorocznego konkursu i „elegancki dramat”, którego ostatnie metaforyczne ujęcie pozostawia trwałe wrażenie. Na finał filmu uwagę zwraca również portal ION Cinema, cały obraz określając mianem wspaniałego, świetnie napisanego i zagranego.

O filmie Jacka Borcucha i jego światowej premierze w Sundance pisali również polscy krytycy:

Dzięki biografiom bohaterów i miejscu akcji Borcuch zyskał unikalną szansę połączenia wielu punktów widzenia. Powstał film o Europie i tej Polsce, która pozostaje otwarta. Jacek Borcuch (…) popychając bohaterów do kolejnych działań, zadaje coraz odważniejsze pytania o tożsamość dzisiejszej Europy: panicznie przywiązanej do myśli o własnej tolerancyjności, mocnej na poziomie słów, ale paraliżowanej przez lęk. 

– podkreśla Anna Tatarska.

„Słodki koniec dnia” to historia o miłości, tęsknocie i utraconych nadziejach. O lęku przed nieznanym i pasji życia. Miejscem akcji filmu jest włoska prowincja, etruskie miasto Volterra. Tu od lat mieszka Maria – polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Bezkompromisowość i niepoprawność polityczna Marii okazują się mieć dramatyczne konsekwencje.

W roli Marii zobaczymy Krystynę Jandę. W roli córki partneruje jej Kasia Smutniak. W projekt zaangażowana jest międzynarodowa obsada, m.in. Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Vincent Riotta, Robin Renucci.

Autorami scenariusza są Jacek Borcuch i Szczepan Twardoch. Dla pierwszego z nich jest to piąty tytuł na podstawie autorskiego scenariusza (po m.in. „Wszystko, co kocham” i „Nieulotnych”). Dla Szczepana Twardocha, autora takich książek jak „Morfina” czy „Król” i laureata Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody Nike i Paszportu „Polityki”, to debiut w roli scenarzysty.  Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek („Najpiękniejsze fajerwerki ever”), a za scenografię Elwira Pluta („Atak Paniki”, „Body/ciało”).

Gratulujemy! 

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!