Pectus: Nasze początki nie były łatwe

W minioną niedzielę Marzena Roglaska gościła w studiu Radia Złote Przeboje braci Marka i Tomka Szczepaników z zespołu Pectus. Panowie opowiedzieli o pracy nad akustycznym albumem, swoich pasjach i zbliżającym się jubileuszu.

Na początku kwietnia 2018 roku zespół Pectus wydał album „Akustycznie”, na którym znalazły się największe przeboje wykonywane przez czwórkę braci Szczepaników, tym razem w akustycznych aranżacjach. Co było inspiracją do powstania tej płyty?

Bardzo dużo podróżujemy, gramy mnóstwo koncertów. Od momentu, kiedy wydaliśmy album „Akustycznie”, cały czas jesteśmy w trasie. Ta płyta powstała głównie za namową publiczności, która przychodziła na nasze koncerty, dlatego jest tak wyjątkowa. Zawiera nie tylko muzykę, ale i anegdoty z naszego dzieciństwa.

Ideą wydania tego albumu było uchwycenie chwili, pewnej energii, interakcji pomiędzy muzykami i przekazanie emocji za pomocą instrumentów akustycznych. Cała płyta została nagrana na tzw. "setkę". Dzięki temu album ma w sobie nieuchwytny klimat, synergię i tworzy intymny kontakt pomiędzy zespołem a publicznością.

Grupa Pectus jest już na scenie od 15 lat. Ich kariera nabrała tempa, gdy wystąpili w 2008 roku podczas festiwalu w Sopocie, gdzie zdobyli bardzo ważną nagrodę – Słownika Publiczności. Bracia Szczepanikowie bardzo ciężko zapracowali na ten sukces. W wywiadzie z Marzeną Rogalską zdradzili, że ich drugą wielką pasją jest piłka nożna. Nie dużo brakowało, a wybraliby właśnie karierę sportową. Jak wyglądały ich początki w świecie muzyki?

Na pewno nie były łatwe. Konsekwencja w działaniu przyniosła jednak taki, a nie inny skutek. Natomiast mamy świadomość, że jeszcze dużo pracy przed nami i każdy z nas rozwija się we własnym zakresie. Cała energia, która jest na próbach i poza nimi, nigdy nas nie opuszcza. My nawet na wakacje wyjeżdżamy razem!

Nie jest tajemnicą, że aby przetrwać w show-biznesie trzeba mieć duży dystans do siebie i ciężko pracować. Jaki jest przepis na sukces według Tomasza Szczepanika?

Trzeba mieć kręgosłup moralny. To może wydawać się banalne, ale każdy potrzebuje miłości. Po tym wszystkim, co się robi, a w naszym zawodzie człowiek się naprawdę wypala. Sam proces tworzenia muzyki i robienia czegoś z niczego jest to dosyć skomplikowane. Mentalnie może bardzo wyniszczyć. Trzeba umieć złapać równowagę w tym wszystkim. Dla nas tą równowagą jest rodzina, o którą musimy dbać każdego dnia.

Wielkimi krokami zbliża się jubileusz 15-lecia zespołu Pectus. Panowie z tej okazji szykują nie lada niespodziankę dla swoich fanów. Rok 2020 zapowiada się dla nich bardzo pracowicie.

My już od jakiegoś czasu pracujemy nad naszym jubileuszowym albumem. Za rok będziemy świętować 15-lecie działalności artystycznej. To jest tak absorbujący projekt, że on po prostu wybuchnie w 2020 roku. Jedni powiedzą, że 15 lat to dużo inni, że mało. Ważne, aby takie momenty zaznaczać, jeśli coś fajnego się wydarzyło.

Chcecie wiedzieć więcej? Posłuchajcie podcastu!

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!