"Space Oddity" Davida Bowiego ma 50 lat. Posłuchaj odświeżonej wersji!

W 2019 roku świętujemy złoty jubileusz jednego z największych przebojów w karierze Davida Bowiego, a zarazem jednego z najważniejszych utworów w historii muzyki.

Singiel "Space Oddity" ukazał się 11 lipca 1969 roku. Utwór znalazł się na albumie o tym samym tytule. Piosenka została wydana tuż przed lądowaniem Apollo 11 na Księżycu i od razu stała się niezwykle popularna. W 2019 roku jeden z największych przebojów Davida Bowiego świętuje złoty jubileusz. Z tej okazji możecie posłuchać go w nowej odświeżonej wersji.

 

Bowie urodził się 8 stycznia 1947 roku w Londynie jako David Jones, ale zmienił nazwisko w 1966 roku, aby nie mylono go z muzykiem amerykańskiego zespołu The Monkees Davym Jonesem.

W latach 70. wpisał się w stylistykę glam rocka. Znany z androgynicznego wyglądu eksperymentował z wizerunkiem i dźwiękiem. Przełom nastąpił w 1972 roku wraz z pojawieniem się albumu, uważanego za jeden z najważniejszych w historii rocka, "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders From Mars".

Przybysz z kosmosu Ziggy Stardust stał się scenicznym alter ego Bowiego. Piosenkarz i kompozytor budował karierę na kolejnych wcieleniach - wśród nich były także Aladdin Sane czy Thin White Duke.

W latach 1976-79 we współpracy m.in. z Brianem Eno nagrał trylogię berlińską (albumy "Low", "Heroes" i "Lodger"), która otwiera drogę tzw. zimnej fali w muzyce.

Spektakularne sukcesy odnosił na początku lat 80., wraz z wydaniem popularnego przeboju "Let's Dance" i wielkim amerykańskim tournee. Od końca lat 80. nastąpił hardrockowy okres twórczości Bowiego w kwartecie Tin Machine, przyjęty z umiarkowanym entuzjazmem przez krytyków.

W 1999 roku wznowił karierę solową, w nowatorskim stylu, wydając album "Hours".

Muzyk dwa dni przed śmiercią wydał swój 25. album "Blackstar". Premiera miała miejsce 8 stycznia 2016 roku, w dniu urodzin Bowiego.

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!