Eurowizja 2021: Poznaliśmy nowe zasady konkursu związane z pandemią

Jak będzie wyglądać przyszłoroczny koncert w obliczu pandemii koronawirusa? Organizatorzy zdradzili pierwsze szczegóły.

Eurowizja 2021 w odbędzie się w Arenie Ahoy w Rotterdamie, gdzie miał się odbyć w połowie maja tego roku. Po odwołaniu konkursu nadzieję na ponowną organizację wydarzenia wyraziły władze Rotterdamu i niderlandzcy nadawcy publiczni.

Bardzo prawdopodobne, ze przyszłoroczny konkurs Piosenki Eurowizji będzie pierwszym, podczas którego występy nie będą na żywo. Jak zapowiadają organizatorzy, jest to związane z ewentualnymi ograniczeniami w podróżowaniu, możliwości zachorowania lub konieczność przebywania na kwarantannie. Aby umożliwić udział wokalistów w konkursie, organizatorzy wprowadzają obowiązek wcześniejszego nagrania występu.

Każdy z uczestników musi mieć równe szanse, dlatego zostaną zaprezentowane konkretne reguły obowiązujące każdego nadawcę. W odróżnieniu od Eurowizji Junior 2020 organizatorzy nie będą narzucać konkretnych wymagań dotyczących wyglądu sceny. Jak tłumaczą, chodzi o zapewnienie artystom i delegacjom jak największej swobody i kreatywności w tworzeniu prezentacji scenicznej.

Na stronie Eurowizja.org czytamy:

Zanim delegacja przystąpi do nagrywania swojego występu, najpierw będzie musiała skontaktować się z EBU i nadawcami, którzy organizują Eurowizję 2021. Wspólnie ustalą oni termin realizacji wideo. Każdy nadawca będzie miał godzinę na zrealizowanie trzech nagrań. Dozwolona jest dowolna liczba prób przed właściwym nagraniem. Podczas prac obecny będzie szef każdej z delegacji lub inna osoba decyzyjna, która wybierze odpowiednie ujęcia. Podgląd będzie mieć także m.in. kierownik wykonawczy Eurowizji, który będzie nadzorował przebieg nagrań.
Zgodnie z wymogami nagranie każdego kraju musi być zrealizowane w studiu telewizyjnym lub podobnej przestrzeni, bez udziału publiczności. Organizatorzy zakazują także używania dźwięków imitujących publikę, stosowania nakładek oraz elementów rozszerzonej lub wirtualnej rzeczywistości, nagrywania za pomocą dronów, wykorzystywania greenscreenu czy używania konfetti czy wody. Również nie wolno zastosować autotune’a do korekcji muzyki lub wokalu. Nadawcom pozwolono na użycie tych urządzeń czy efektów, z których mogliby skorzystać podczas występu na scenie w Rotterdamie. Są to m.in. ekrany LED-owe, projekcja, pirotechnika, dymiarki, maszyny wiatrowe czy niektóre rekwizyty.

Dowiedzieliśmy się również, że Polska wystąpi w drugim półfinale 20 maja 2021 roku. Nie zostało jeszcze oficjalnie potwierdzone, kto będzie reprezentować nasz kraj.

Tak jak w ubiegłych latach, Eurowizja zostanie podzielona na dwa półfinały. Pierwszy odbędzie się 18 maja, a drugi 20 maja i to wówczas zostanie zaprezentowana polska piosenka. Wielki finał rywalizacji będzie miał miejsce 22 maja 2021 roku.

Polecamy również:

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!