Zmarł Henryk Jerzy Chmielewski

"Papcio Chmiel" miał 97 lat.

W czwartek 21 stycznia 2021 roku zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, autor serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka. Tę smutną informację przekazał  Piotr Kasiński, współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Karierę graficzną rozpoczął w 1947 roku jako rysownik w „Świecie Przygód”, a następnie w „Świecie Młodych”. Największą popularność przyniosła mu ukazująca się od 1957 roku seria komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która wyznaczyła poziom komiksowej narracji, warsztatu i humoru w twórczości dla młodszych czytelników. Henryk Jerzy Chmielewski był wielokrotnie nagradzany za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury; został odznaczony m.in. Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2009 roku podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego). Był Kawalerem Orderu Uśmiechu. Mieszkał i pracował w Warszawie.

- wspomina artystę wydawnictwo Próśzyński i S-ka.

Pierwszy odcinek niewątpliwie najważniejszego projektu jego życia, czyli serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, ukazał się w 1957 roku. Do tej pory ukazało się aż 31 jej części, a także kilka filmów z tymi bohaterami.

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!