Kayah prezentuje teledysk do utworu "Czarna Niedziela"

Teledysk do utworu "Czarna niedziela" Kayah, został stworzony na potrzeby konkursu dla młodych twórców Papaya Young Directors 2021 przez Michała Sierakowskiego.

Reżyser Michał Sierakowski zdradził, co go zainspirowało do stworzenia teledysku:

Gdy po raz pierwszy usłyszałem "Czarną Niedzielę" obraz, który stanął mi przed oczami, wydał się tak oczywisty, że myślałem że nie tylko ja wpadnę na pomysł ukazania historii o utracie ziemi ojczystej i wypędzeniach. Oryginalny tekst tej piosenki, napisanej w 1933 roku i nazwanej "Świat się kończy" poświęcony był rozpaczy wywołanej wojną i kończył się cichą modlitwą za grzechy ludzkości. Ten tekst, w połączeniu z folkowymi elementami i niesamowitą melancholią piosenki Kayi od razu popchnął mnie w stronę tematu mi bliskiego - opuszczonych bieszdzadzkich wsi, które od dawna chciałem zbadać i uwiecznić na fotografii lub filmie. Napisałem więc scenariusz, który w sposób metaforyczny opowiada historię tragedii Bojków, którzy zostali wypędzeni z własnych domów w ramach akcji Wisła i przesiedleń do ZSRR tuż po II wojnie światowej. Kierowałem się przy tym myślą, że ludziom łatwo jest zapomnieć o własnej przeszłości, natomiast Ziemi dużo trudniej jest zapomnieć o ludziach, którzy ją zamieszkiwali. Blizny po dawnych mieszkańcach są jeszcze przez długi czas widoczne dla wprawnego oka w postaci ruin, owocowych drzew pośród lasu, wzgórz cerkiewnych czy zarośniętych cmentarzy...

Przypominamy, że Kayah świętuje w 2021 roku 22-lecie albumu "Kayah & Bregović". Wydana w 1999 roku płyta sprzedała się w ponad milionowym nakładzie, otrzymując jednocześnie status diamentowej, a także wiele nagród muzycznych. Mimo upływu lat utwory z tego albumu są wciąż aktualne i podbijają serca kolejnych pokoleń.

Kayah napisała słowa wszystkich piosenek i udzieliła wokalu. Z kolei Goran Bregović jest autorem muzyki i producentem całego materiału. Na płycie znajduje się kilka utworów znanych z filmowych płyt Bregovicia, takich jak: „Underground", „Arizona Dream", „Królowa Margot" i „Czas Cyganów". Udziela się tu jego słynna cygańska orkiestra weselno-pogrzebowa.

Dwadzieścia dwa lata po premierze płyty, ten legendarny album trafił do sklepów w nowej odsłonie. Limitowana edycja winyla ukazała się 25 czerwca 2021 roku na 180-gramowym winylu w kolorze bursztynu. Nakład całego wydawnictwa jest limitowany, ukaże się 2000 sztuk i każdy egzemplarz będzie numerowany.

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!