Eugenia Herman nie żyje

Aktorka znana m.in. z "Nikodema Dyzmy", "Egzaminu z Życia" czy "W labiryncie" miała 92 lata.

Eugenia Herman zmarła w poniedziałek, 19 lipca 2021 roku, w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. O śmierci aktorki poinformował na Facebooku Związek Artystów Scen Polskich:

Eugenia Herman urodziła się 6 października 1929 roku w Łodzi. Była aktorką teatralną, filmową, telewizyjną i radiową. Zadebiutowała jako Bregel w "Poemacie pedagogicznym" w 1951 roku na deskach Teatru Nowego w Łodzi, gdzie grała w latach 1951-1960. W późniejszych latach występowała w Teatrze Polskim w Warszawie oraz pojawiała się gościnnie w warszawskim Teatrze Narodowym. Była również wykładowczynią na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi, w Studiu Aktorskim przy Teatrze Żydowskim oraz w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie.

Na dużym ekranie Eugenia Herman zadebiutowała w 1956 roku w „Nikodemie Dyzmie" Jana Rybkowskiego jako sekretarka tytułowego bohatera. W trakcie swojego życia aktorka występowała w wielu filmach i serialach takich jak: "Królowa Bona", "W labiryncie", "Matki, żony i kochanki", "Egzamin z życia" czy "Samo życie". Pojawiła się również w paru odcinkach "Rancza" i "07 zgłoś się". W 1994 otrzymała nagrodę za rolę drugoplanową Księżnej Yorku w "Ryszardzie III" Szekspira w Teatrze Polskim w Warszawie. Została uhonorowana złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!