"Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza", czyli dokument o legendarnym polskim sportowcu już w kinach!

23 lipca 2021 roku na ekranach kin studyjnych pojawi się film dokumentalny o Władysławie Kozakiewiczu pokazywany dotychczas tylko na festiwalach filmowych.

Film "Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza" w reżyserii Ksawerego Szczepanika opowiada historię życia legendarnego polskiego sportowca, mistrza olimpijskiego w skoku o tyczce i autora słynnego "wała" – Władysława Kozakiewicza. Gest Kozakiewicza pokazany radzieckiej publiczności dwa razy podczas Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku sprawił, że jego autor stał się bohaterem narodowym i symbolem sprzeciwu wobec komunistycznego reżimu. Miał on jednak przykre konsekwencje dla polskiego sportowca: uczynił z niego wroga ZSRR. Dokument Szczepanika jest nie tylko historią wzlotów i upadków niezwykłego atlety, ale również przedstawieniem sytuacji politycznej w komunistycznej Polsce.

 

30 lipca 1980 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie Kozakiewicz pokonał swojego rywala, reprezentanta ZSRR, Konstantina Wołkowa, zdobywając olimpijskie złoto i ustanawiając nowy rekord świata skoku o tyczce – 5,78 m. Zdenerwowany gwizdami radzieckiej publiczności, pokazał obraźliwy gest, który stał się symbolem dla całej Polski. Jednak sława nie trwała długo, a nękany przez zwolenników radzieckiego reżimu Kozakiewicz został zmuszony do ucieczki do Niemiec. Reżyser Ksawery Szczepanik, zainspirowany historią życia polskiego sportowca, nakręcił dokument, który ma na celu pokazanie różnych aspektów sławy.

Blaski i cienie sławy to aspekty życia, które niezmiennie mnie intrygują. Parę lat temu dostrzegłem je w biografii Władysława Kozakiewicza. Uznałem więc, że warto bliżej przyjrzeć się jego drodze przez życie – pełnej wzlotów i upadków. Właśnie takie powikłane, zmienne losy interesują mnie najbardziej i sprawiają, że budzi się we mnie chęć ich opowiedzenia.

W filmie pojawi się sam Władysław Kozakiewicz i jego brat Edward Kozakiewicz, a także lekkoatleci Jacek Wszoła i Marian Kolasa oraz dziennikarze i działacze sportowi, który podzielą się swoimi wspomnieniami z tamtych czasów. Dokument będzie przeplatany różnymi materiałami zagranicznymi, pochodzącymi zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Udało nam się zdobyć wyjątkowe materiały z archiwów telewizyjnych w Rosji, Niemczech i Francji, swoimi zasobami wsparła nas też Telewizja Polska i Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Dzięki tym ujęciom wsadzamy widza w wehikuł czasu i wysyłamy na wycieczkę w przeszłość. Dajemy szansę samodzielnego odkrycia historii życia Władysława Kozakiewicza, z której prawdopodobnie zna tylko jakieś strzępy.

Film "Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza" jest dostępny na ekranach kin studyjnych w całej Polsce od 23 lipca 2021 roku.

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!