Felicjan Andrzejczak zaśpiewa "Jolkę" z Budką Suflera w Lublinie

"Jolka, Jolka pamiętasz." zaśpiewa gościnnie Felicjan Andrzejczak z Budką Suflera na koncercie pamięci Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim w Lublinie. Uroczystość nadania Muszli Koncertowej imienia zmarłego kompozytora odbędzie się 21 sierpnia.

Felicjan Andrzejczak na stałe wpisał się w kanon polskiej muzyki za sprawą słynnej „Jolki", którą wykonał wspólnie z Budką Suflera. Jego głos w tym utworze rozpoznawalny jest od pierwszych sekund, a on sam już na zawsze będzie się kojarzył z tym właśnie muzycznym gigantem.

Felicjan Andrzejczak do współpracy z Budką Suflera zaproszony został w 1982 roku. Wspólnie nagrali trzy utwory: „Czas ołowiu", „Noc komety" oraz hit „Jolka, Jolka pamiętasz", który po dziś zaliczany jest do polskich przebojów wszech czasów. Do wydania wspólnego albumu wówczas jednak nie doszło. Po przygodzie z Budką Suflera Felicjan Andrzejczak kontynuował karierę solową, jednak od czasu do czasu powracał do współpracy z zespołem w charakterze gościa. Znaczącym momentem w karierze muzycznej artysty było jego pojawienie się na specjalnym koncercie Budki Suflera na Festiwalu Woodstock 2014. Słynną „Jolkę" razem z Budką Suflera i Felicjanem Andrzejczakiem śpiewało wtedy 700 tys. fanów, dając po raz kolejny dowód nieśmiertelności utworu.

W 2019 roku, podczas trasy koncertowej, gdy graliśmy spektakularne koncerty w największych polskich obiektach, któregoś dnia usiedliśmy przed Spodkiem w Katowicach w gronie osób, które w 1982 roku nagrywały „Jolkę". Stwierdziliśmy z Romkiem Lipko, Tomkiem (Zeliszewskim – przyp. red.) i Felkiem (Andrzejczakiem – przyp. red.), że to skandal, iż Felicjan Andrzejczak przez te kilkadziesiąt lat nie ma płyty z naszym zespołem.

– wspominał Mieczysław Jurecki, gitarzysta Budki Suflera w jednym z niedawnych wywiadów.

W rezultacie po wielu latach muzycznej znajomości Felicjan Andrzejczak i Budka Suflera nagrali razem album pt. „10 lat samotności", który promuje singiel o tym samym tytule. Była to jednocześnie ostatnia płyta, do której utwory w całości skomponował Romuald Lipko i przy której pracował, mimo ciężkiej choroby. Krążek ukazał się jesienią 2020 roku, już po śmierci wielkiego twórcy.

Teraz imię Romualda Lipko postanowiono nadać Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim w Lublinie. Uroczystość potwierdzająca ten fakt odbędzie się już niebawem, 21 sierpnia. Uświetni ją specjalny koncert Budki Suflera i gości. Wystąpią m.in. Izabela Trojanowska oraz Felicjan Andrzejczak.

Drogi Romku, dziękuję, że spotkałem Cię na swojej drodze. Dziękuję za „Jolkę", którą śpiewa ze mną już trzecie pokolenie. Myślę, że słyszysz nas tam, gdzie teraz jesteś.

- mówi Felicjan Andrzejczak.

Wydarzenie w Ogrodzie Saskim w Lublinie odbędzie się w sobotę, 21 sierpnia 2021 roku o godz. 19.00.

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!