Wybieramy największy świąteczny przebój wszech czasów [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

Coraz bliżej święta! W związku tym faktem, pomóżcie nam wybrać największy świąteczny hit wszechczasów! Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami i udziału w głosowaniu.

1. Mariah Carey - All I Want for Christmas Is You

Świąteczny klasyk, który w serwisie YouTube odtworzono ponad 700 milionów razy. Singiel został wydany 28 października 1994 roku i promował album o nazwie "Marry Christmas"

 

2. Wham! - Last Christmas

Kolejny kawałek, bez którego ciężko wyobrazić sobie święta. Piosenka brytyjskiego duetu Wham!, została napisana przez George'a Michaela. Teledysk do utwory powstał w Saas - Fee, w Szwajcarii.

 

3. Shakin' Stevens - Merry Christmas Everyone

Bożonarodzeniowy hit z 1985 roku, którego twórcą jest Bob Heatlie. Singiel powstał w 1984 roku, jednak jego premiera została przesunięta o rok. Powodem takiej decyzji były obawy przed konkurencją ze strony zespołu Band Aid i ich piosenki pt. "Do They Know It's Christmas?".

 

4. Czerwone Gitary - Dzień jeden w roku

Utwór promował świąteczny album zespołu o takiej samej nazwie. Powstał w 1976 roku. 

 

5. Bobby Helms - Jingle Bell Rock

Ponadczasowy klasyk z 1957 roku, którego twórcą jest Joseph Carleton Beal oraz James Ross Boothe. "Jingle Bell Rock" na przestrzeni lat było wykonywane przez wielu artystów, jednak największą popularnością wciąż cieszy się oryginał. 

 

6. BRENDA LEE - Rockin' Around the Christmas Tree

Utwór został napisany przez Johnny'ego Marksa w 1958 roku. 50 lat później, z okazji jubileuszu,  pierwotna wersja sprzedała się w 25 milionach egzemplarzy. 

 

7. De Su - Kto wie czy za rogiem

Kolejna polska propozycja w naszym zestawieniu. Początkowo zespół "De Su" był żeńskim trio wokalnym (Małgorzata Pruszyńska, Daria Druzgała, Beata Kacprzyk), założonym w 1993 roku. Siedem lat później, do zespołu dołączyła Katarzyna Rodowicz i właśnie wtedy powstał kawałek pt. "Kto wie czy za rogiem". 

 

8. Frank Sinatra - Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!

Świąteczny klasyk Franka Sinatry zna chyba każdy. Twórcą utworu był Sammy Cahn. Amerykanin napisał go w 1945 roku, w trakcie ogromnych upałów, jakie panowały w tamtym czasie w Hollywood. 

 

9. Band Aid - Do they Know It's Christmas?

Wspomniany już wcześniej singiel zespołu Band Aid został wypuszczony w 1984 roku. "Do They Know It's Christmas?" powstało na rzecz pomocy ofiarom klęski głodu w Etiopii.

 

10. Slade - Marry Xmas Everybody

Slade to brytyjski zespół rockowy. Natomiast ich świąteczny hit został wydany jako singiel w 1973 roku. Piosenka została napisana przez wokalistę Noddy'ego Holdera oraz basistę Jima Lea

 

11. Varius Manx - Hej Ludzie, Idą Święta

Również i Varius Manx w swojej dyskografii posiada świąteczny kawałek. "Hej Ludzie, Idą Święta" powstało w 2011 roku. 

 

12. Britney Spears - My Only Wish (This Year)

Piosenka została oryginalnie wydana w świątecznej kompilacji "Platinum Christmas". W utworze Briteney prosi Świętego Mikołaja, aby ten na święta znalazł jej kochanka. 

 

13. Paul McCartney - Wonderful Christmastime

Kawałek brytyjskiego twórcy powstał podczas sesji do jego solowego albumu "McCartney II". Piosenka uznawana jest przez wielu krytyków jako jedna ze słabszych kompozycji wybitnego muzyka

 

14. Skaldowie - Z kopyta kulig rwie

Utwór, bez którego nie mógł odbyć się żaden kulig. Został on nagrany do telewizyjnego filmu pt. "Kulig" (1968 rok), a jego twórcami byli Andrzej Zieliński i Andrzej Bianusz. Zespół dodał piosenkę do swojego trzeciego albumu o nazwie "Cała jesteś w skowronkach".

 

15. Chris Rea - Driving home for christmas

Singiel, który promował płytę pt. " New Light Through Old Windows". Został napisany, skomponowany i zaśpiewany przez Chrisa Rea oraz wydany w 1986 roku. 

 

16. Ania Szarmach - Radość Dzielenia (Coraz bliżej święta)

Piosenka znana głównie z reklamy popularnego na świątecznych stołach napoju. Utwór śpiewany jest przez Anię Szarmach - polską wokalistkę, kompozytorkę oraz autorkę tekstów.

 

17. Bryan Adams - Christmas Time

"Christmas Time" to kawałek Bryana Adamsa - kanadyjskiego piosenkarza rockowego. Oryginalnie został nagrany na przezroczystym, zielonym winylu z okładką na zdjęcia. 

 

18.  Bing Crosby & The Andrews Sisters - Santa Claus Is Comin' To Town

Jest to najstarsza propozycja w naszym zestawieniu. Utwór powstał w 1943 roku oraz znalazł się na płycie "Marry Christmas" z 1947 roku. 

 

19. Roan - Ten zimowy czas

Roan to polski zespół rockowy, który został założony w 1991 roku. Pięć lat później powstał ich największy hit, czyli "Ten zimowy czas".

 

20. Edyta Górniak & Krzysztof Antkowiak - Pada Śnieg

Piosenka to świąteczny singiel pochodzący z albumu "Dotyk". W 1989 roku utwór ukazał się na łamach albumu Krzysztofa Antkowiaka pt.  "Zakazany owoc". Natomiast dwa lata później powstała wersja w duecie z Ryszardem Rynkowskim

 

Głosowanie trwa do 22 grudnia 2021 roku. 

Który świąteczny przebój lubisz najbardziej?

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!