Zespół Kalush Orchestra wygrywa Eurowizję 2022 z piosenką "Stefania" [WYNIKI EUROWIZJI]

Eurowizja 2022. Znamy ostateczne wyniki finałowego konkursu Eurowizji. Zwycięzcą okazał się ukraiński zespół Kalush Orchestra z utworem "Stefania". Sprawdźcie, na którym miejscu znalazł się Krystian Ochman!

Finałowy koncert odbył się 14 maja 2022 roku w Turynie. Wystąpili w nim reprezentanci 25 krajów. Wśród nich po raz pierwszy od pięciu lat mogliśmy zobaczyć przedstawiciela Polski, Krystiana Ochmana. Finał Eurowizji dostarczył wielu fantastycznych występów. Wszyscy starali się zdobyć serca publiczności i zdobyć jak najwięcej głosów. Ostatecznie ze zwycięstwa cieszyli się Ukraińcy. Kraj zza naszej wschodniej granicy reprezentował zespół Kalush Orchestra, który wykonał rockowy utwór "Stefania". Ich finałowy występ możecie zobaczyć poniżej.

 

Krystian Ochman z utworem "River" uplasował się na 12 miejscu.

FINAŁ EUROWIZJI 2022

Jeśli ktoś nie miał okazji obejrzeć na żywo finału Eurowizji 2022 roku lub po prostu chce sobie przypomnieć najlepsze występy, poniżej znajdziecie zapis relacji koncertu.

 

KALUSH, którego nazwa inspirowana jest małym przemysłowym rodzinnym miastem frontmana i lidera zespołu Oleha Psiuka, znanego również jako The Psiuchyi Son (Kałusz w obwodzie iwanofrankiwskim), powstał w 2019 roku, kiedy Ihor Didenczuk i MC CarpetMan (KylymMen) odpowiedzieli na jego post na Facebooku, za pośrednictwem którego szukał członków zespołu. Tak narodziła się grupa tworząca wyjątkową mieszankę rapu z motywami folkowymi i ukraińskim autentyzmem – lub jak artyści lubią to nazywać: folk and groove. Teraz KALUSH przekształca się w KALUSH Orchestra, bo dołączyli do nich multiinstrumentaliści Tymofij Muzyczuk i Witalij Dużyk. Ich pierwszy singiel „Shtomber Womber" został wydany w grudniu 2021 roku.

Oprócz dźwiękowych wpływów ich ojczyzny KALUSH Orchestra prezentuje swoje ukraińskie pochodzenie poprzez stroje, takie jak tradycyjne huculskie kamizelki keptar, różowy bucket hat uszyty w typowym ukraińskim stylu lub stroje huculskich molfarów (magików, szamanów i uzdrowicieli wśród Hucułów Zachodniej Ukrainy).

Zobacz wideo

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!