Najbardziej rozpoznawalne piosenki z polskich filmów

Znają je i dwudziestolatkowie, i sześćdziesięciolatkowie. Jednym kojarzą się na przykład z przytulnym kinem w małej miejscowości, innym z kolejnymi rodzinnymi świętami przed telewizorem. Niektóre żyją własnym życiem i nikt już nie pamięta skąd pochodzą. Oto nasza dziesiątka najbardziej rozpoznawalnych piosenek z polskich filmów.

Brunet Wieczorową Porą, czyli Anna Jantar i "Cygańska jesień"

Piosenka z jednego z kultowych filmów Stanisława Barei sama nabrała takiego charakteru. Nieodżałowana Anna Jantar wyśpiewała utwór, który pojawiał się w filmie wielokrotnie. Autorami tekstu są Janusz Kondratowicz i Jonasz Kofta, a muzyki Waldemar Kazanecki.

Kiler, czyli Elektryczne Gitary i "Kiler":

Piosenka z 1997 roku była największym komercyjnym sukcesem zespołu Elektryczne Gitary . Z kolei płyta ze ścieżką dźwiękową z filmu to najlepiej sprzedający się soundtrack w historii polskiej fonografii. A podobno utwór "Kiler" powstał w zaledwie pięć minut.

Och Karol, czyli Seweryn Krajewski i Urszula w piosence "Baw mnie" :

Tandem autorski Jacek Cygan-Seweryn Krajewski połączony z duetem Urszula-Krajewski, który wykonał ten utwór - to musiał być hit.

Kogel-Mogel, czyli Edyta Geppert i "Szukaj mnie":

Film "Kogel-mogel" miał swoją premierę w 1988 roku w okresie, kiedy Edyta Geppert była u szczytu swojej kariery. Bardzo szybko więc piosenkę "Szukaj mnie" śpiewała cała Polska.

Premiera trzeciej części Trylogii w reżyserii Jerzego Hoffmana była dużym wydarzeniem - film zgromadził w kinach ponad 7 milionów widzów. Choć "Dumka na dwa serca" pojawia się dopiero w trakcie napisów końcowych, doskonale funkcjonowała poza ekranem. Ballada w wykonaniu dwójki tak charakterystycznych wokalistów, stała się jednym z największych przebojów 1999 roku.

Szpieg w masce, czyli Hanka Ordonówna i Miłość ci wszystko wybaczy

Utwór z 1933 roku jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich utworów wszech czasów. Autorem muzyki jest Henryk Wars , a tekstu Julian Tuwim . Po raz pierwszy na ekranie "Miłość ci wszystko wybaczy" pojawiła się w filmie "Szpieg w masce" , ale potem niejednokrotnie była jeszcze wykorzystywana, m.in. w filmie "Lista Schindlera".

Przygoda na Mariensztacie, czyli Irena Santor i Tadeusz Schmidt - Jak przygoda to tylko w Warszawie

"Przygoda na Mariensztacie" to pierwszy polski film kolorowy. Choć przesiąknięty powojenną rzeczywistością, nie zabrakło w nim muzyki i to w nie byle jakim wykonaniu - zespołu Mazowsze. Utwór "Jak przygoda, to tylko w Warszawie" był wykonywany przez niespełna dwudziestoletnią Irenę Santor, która podkładała głos Lidii Korsakównie, oraz przez Tadeusza Schmidta .

Podróże Pana Kleksa, czyli Małgorzata Ostrowska i "Meluzyna":

Choć filmy z serii Pana Kleksa pełne były klasycznych piosenek dla dzieci, "Meluzyna" wyróżnia się na tym tle - była śpiewana zarówno przez rodziców, jak i najmłodszych widzów. Dzisiaj przypomina całemu pokoleniu dorastającemu w latach '80 o słodkich latach beztroski.

Motylem jestem, czyli romans 40-latka, czyli Irena Jarocka i "Motylem jestem":

Zarówno tytuł filmu, jak i piosenki weszły do potocznego języka, co jest najlepszym świadectwem popularności. Film był fabularną kontynuacją bijącego rekordy serialu "Czterdziestolatek". Irena Jarocka nie tylko zaśpiewała piosenkę tytułową i kilka innych, ale również zagrała w nim jedną z głównych ról.

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!