Ważna data: urodziny komórki!

Nie wiem, czy ktokolwiek z Was może żyć bez komórki. Zwana czasami smyczą, na stałe wpisała się w nasz krajobraz (co niestety można odczuć podróżując komunikacją miejską). Czy wiecie, jak wyglądał pierwszy, oficjalnie sprzedawany model?

Tak, tak - to już 26 lat. Telefon komórkowy robi dziś wszystko. No, może prawie wszystko, ale ilość pojawiających co i rusz innowacji jest zatrważająca. Aparaty, kamerki HD, organizery, Internet- czego dusza zapragnie, to dostanie. 

Pierwszy model, w porównaniu z tym, w czym możemy przebierać do woli teraz, nie był tak imponujący w kwestii funkcji. Miał po prostu dzwonić. Nazywał się Motorola DynaTAC i 13 października trafił do amerykańskich sklepów. Ze względu na swoje rozmiary, nazywany cegłą. Jak podają wiki, kosztowała ok. 4 tysięcy dolarów, a bateria wytrzymywała "aż" pół godziny rozmowy (zdjęcie powyżej - ta po lewej stronie).

1992 rok. Jeden z pierwszych billboardów reklamujących nowy wynalazek na murze warszawskiej kamienicy

Aga i Rafał nie mogli sobie odmówić wspomnienia o tym w czasie naszego poranka. Zauważyli dość ciekawą rzecz. Co tak naprawdę zawdzięczamy komórce? A no tę melodię:

Komórko, sto lat!

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!