Polska znowu nie ma szans na zwycięstwo na Eurowizji?

Co roku obiecujemy sobie, że tym razem na pewno dobrze wypadniemy na Eurowizji. Szkoda, że co roku jakoś nam nie wychodzi.

Eurowizja budzi mieszane uczucia. Niby jest to jeden z największych festiwali w Europie i warto się pokazać z jak najlepszej strony, jednak jest to też największy festiwal pod względem ilości kiczu na metr kwadratowy. Nie podlega dyskusji, że Polska ma chrapkę na zwycięstwo, ale jakoś od czasów Edyty Górniak nie udało nam się zajść za daleko.

Ruchomy regulamin

I w tym roku nie obyło się bez niespodzianek. TVP, według tego, o czym mówiło się wcześniej, miała wczoraj ogłosić 5 finalistów, spośród których zostanie wyłoniony nasz reprezentant. Jako że TVP ma prawo zmieniać regulamin, to chętnie to czyni. Do ścisłej czołówki trafiły 4 ze 122 zgłoszonych piosenek. Ale to jeszcze nie koniec. 

TVP S.A. ma prawo zaproszenia do Krajowych Eliminacji, poza wykonawcami wybranymi przez Komisję Konkursową, dowolną ilość wykonawców według własnego uznania, także spośród utworów, które nie uzyskały uznania Komisji Konkursowej, a ich tożsamość zostanie podana do publicznej wiadomości najpóźniej 24 godziny przed koncertem finałowym Krajowych Eliminacji.

Oznacza to tyle, że ktoś, nie wiadomo kto, może uzyskać możliwość wzięcia udziału w eliminacjach bez wcześniejszego zgłoszenia piosenki do konkursu. Na razie nie powinniśmy wietrzyć w tym sensacji, a skupić się na wybranych kandydatach.

Wygrani i przegrani

Według opinii wielu obserwatorów Eurowizji czarnym koniem wśród tegorocznych propozycji była piosenka Marcina Mrozińskiego . Rzeczywiście, ma w sobie coś z klimatu tego konkretnie festiwalu - jest momentami skoczna, czasami melancholijna, po angielsku i ze wstawkami ludowymi.

Tymczasem komisja zadecydowała inaczej. W czasie polskiego finału zaśpiewają:

1. Dziewczyny - "Cash Box", muz./tekst : T Organek, A. Karamon

Grupa wygrała jeden z odcinków programu "Hit Generator". Niedawno ukazał się singiel zespołu "Nigdy", a na marzec planowana jest premiera debiutanckiego albumu grupy "Dziewczyny z sąsiedztwa".

2. Anna Cyzon - "Love Me", muz./tekst : J. Gleed, A. Cyzon

Urodziła się w Krakowie, ale od lat mieszka w Kanadzie. Tam właśnie trafiła do finału "Idola", a obecnie jest prezenterką MTV. Anna Cyzon pracuje właśnie nad płytą, która ma być gotowa w połowie 2010 r.

3. Aneta Figiel - "Myśl o tobie", muz./tekst : A. Figiel

Wokalistkę tę kojarzycie na pewno z programu "Jaka to melodia?". Z piosenką "Myśl o tobie" wiąże się coś, co stawia prace komisji pod dodatkowym znakiem zapytania - została ona zgłoszona na festiwal w Opolu i w głosowaniu zajęła 23. miejsce. Nie nadawała się do Opola, ale jest w sam raz na Eurowizję? A może będzie dyskwalifikacja?

4. PIN - "PIN Lady", muz./tekst : A. Lampert, A. Woźniak

Tego zespołu przedstawiać chyba nie trzeba. W finale eliminacji usłyszymy go w utworze "PIN Lady".

Pytanie tylko, czy tak sztampowy festiwal zasługuje na aż takie zainteresowanie...?

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!