Premiery płytowe 30.11.09

Od dziś do kupienia np. pierwsza płyta Borysa Szyca.

Andrzej Piaseczny i Seweryn Krajewski - Na przekór nowym czasom - live, Sony Music

Płyta koncertowa Andrzeja Piasecznego i Seweryna Krajewskiego "Na przekór nowym czasom - live" jest pierwszym nagranym na żywo krążkiem w karierze Piasecznego. Dla Seweryna Krajewskiego jest to także szczególne wydarzenie: koncerty z młodszym kolegą to wielki powrót popularnego twórcy na estradę po kilkunastoletniej przerwie. Na płycie znajdują się utwory z multiplatynowego "Spisu Rzeczy Ulubionych" w wersji live oraz piosenki z repertuaru Seweryna Krajewskiego wykonywane solo i w duecie z Piasecznym, m.in. "Uciekaj moje serce", "Anna Maria" i "Niebo z moich stron".

Armia - Freak, Isound Labels

Nowy krążek zespołu Armia zatytułowany "Freak" to album szczególny, choćby dlatego, że na płycie zespołu - po kilkunastu latach przerwy - znów słychać gitarę i głos Roberta Brylewskiego. Na krążku występuje też inny współzałożyciel Armii - Sławomir Gołaszewski, a także - gościnnie - Marek Pospieszalski. Album nagrywano w studio Roberta "Litzy" Friedricha. Nowy materiał zespołu przynosi znaczącą zmianę stylistyczną i brzmieniową. To płyta anglojęzyczna, a obok gęstych gitar (obok 'Bryla' grają tu też Paweł Klimczak i Rafał 'Frantz' Giec), mocnej sekcji (tradycyjnie - 'Dr.Kmieta, i "Krzyżyk") oraz charakterystycznej waltorni słyszymy m.in. saksofon i akordeon. Mroczne rytualne pieśni wzbogacają tu drapieżne brzmienia jazzowe, hardcore'ową energię kontrują tony prog-rockowe, elementy współczesnego garażowo-rockowego grania kontrastują z hipnotycznymi psychodelicznymi pasażami.

Kolorofon - Kpt.Skała, Myszka Records

Wreszcie doczekaliśmy się debiutanckiej płyty zespołu Kolorofon. Ich muzyka wymyka się pojęciu "jednorodna stylistyka". Noise, pop, punk, d'n'b doprawione absurdalnymi z pozoru lecz bardzo osobistymi tekstami. Do tej pory piosenki Kolorofonu można było wielokrotnie usłyszeć w Trójce i PR EURO oraz w akademickim radiu Kampus. Mają na swoim koncie również występy w telewizji i ponad 49000 odwiedzin na Myspace. Ich piosenki zostały opublikowane na takich składankach jak Minimax I (Piotr Kaczkowski), Offensywa 3 (Piotr Stelmach), Don't Panic We Are From Poland (wearefrompoland.blogspot.com ) oraz występ na Open'er Festiwal 2008. Magazyn Pulp nominował Kolorofon do Miazgi 2008 w kategorii Piosenka Roku - Bomba Atomowa oraz Następna Duża Rzecz. 

Nell - White Noise Zone, Polskie Radio

NeLL to czterech gentlemanów z Chorzowa - Bartek Księżyk, Tomasz Ignalski, Klaus Tudyka, Robert "Borsuk" Kucharczyk. 11 utworów zarejestrowanych i zrealizowanych na tradycyjnym sprzęcie analogowym pamiętającym czasy Białego Albumu The Beatles ukazuje się tej jesieni nakładem Polskiego Radia. Płyta "White Noise Zone" (Strefa Szumu Białego) to zbiór piosenek w stylistyce new rave, electro-pop, alternative rock. Utwory opowiadają o poszukiwaniu sensu we wszechobecnym bełkocie bezsensownych rozmów, reklam, telewizji, z którego coraz trudniej wyłapać znaczenie.

O.S.T.R. - Jazzurekcja: Addendum, Asfalt Records

Specjalny podwójny album wydany z okazji 5-lecia premiery "Jazzurekcji" - uznanej przez wielu fanów O.S.T.R. (oraz Asfalt Records) za cream of the crop dotychczasowej dyskografii Artysty. Na pierwszym krążku (19 nagrań) znajdują się nagrane w latach 2003-2004, alternatywne wersje utworów znanych z "Jazzurekcji" i innych płyt wydanych w tym okresie, a także kilka utworów wówczas nagranych i nigdy nie opublikowanych. Drugi krążek zawierać będzie instrumentalne wersje nagrań z klasycznej "Jazzurekcji".

Tricky - Meets South Rakkas Crew, Isound Labels

Nowe wydawnictwo Tricky'ego to efekt artystycznego spotkania z ekipą South Rakkas Crew. "Tricky Meets South Rakkas Crew" to niesamowite wersje 10 utworów z albumu "Knowle West Boy". Po znakomitych krążkach Massive Attack z Mad Professorem I "Dub Come Save me" Roots Manuvy, nowa płyta Tricky'ego to kolejne twórcze rozwinięcie tej formuły. Spotkanie Tricky'ego i amerykansko-jamajskiej ("Dow Jones" urodził się na karaibskiej wyspie) ekipy nadało znakomitym oryginałom nową jakość. To muzyka przesyconą jamajskim klimatem, łobuzerska charyzma, ale też zadziwiającą nowoczesnym produkcyjnym szlifem. Jak mawia Tricky : 'We come in peace and leave you in pieces'...

Borys Szyc - Feelin' Good, EMI Music Poland

Borys Szyc, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, znalazł czas dla swojej drugiej wielkiej pasji - muzyki. Jego debiutancka płyta nosi tytuł "Fellin' Good"! Sam Borys o swojej płycie mówi tak: "Nie uważam się za wokalistę, jestem świadom swoich niemożności i braków. I choć obiecałem sobie kiedyś nie robić rzeczy, w których nie jestem dobry to jednak... ta pokusa była silniejsza. To uczucie. Miłość do muzyki i wręcz dziecięca radość z samego muzykowania. To niewysłowiona przyjemność i radość. I tą radością postanowiłem się podzielić z innymi. "

Małe Instrumenty - Antonisz, Antena Krzyku

W sierpniu tego roku został nagrany debiutancki album grupy Małe Instrumenty, unikalnego w skali kraju projektu muzycznego, używającego do grania muzyki niewielkich rozmiarem instrumentów, grających zabawek i przedmiotów dźwiękowych. Album zawiera utwory autorstwa Juliana Józefa Antonisza - jednego z najbardziej intrygujących reżyserów filmów animowanych. Muzyka, którą można będzie usłyszeć na płycie, to jedenaście kompozycji pochodzących z filmów (powstałych w latach 1967-87) w nowych interpretacjach przygotowanych przez Małe Instrumenty.

Florence and The Machine - Lungs DeLuxe, Universal Music Poland

Reedycja debiutanckiego dzieła Florence and the Machine poszerzona została do rozmiarów 4-płytowegi boksu. Wydawnictwo poza oryginalnym materiałem zawiera również płytę o wszystko mówiącym tytule "Live at Abbey Road" oraz krążek z coverami, remiksami i rarytasami. Całość uzupełni DVD z teledyskami i nagraniami koncertowymi oraz pochodzącymi z akustycznych sesji. Florence & The Machine to młoda Angielka, która już na początku 2009 roku zdobyła najważniejsze wyróżnienie muzyczne, o jakim marzą wszyscy debiutanci w Wielkiej Brytanii - Critics Choice BRIT Award, przyznawane każdego roku najlepiej rokującym początkującym artystom.

Volver - 10 historii o miłości, Universal Music Poland

Volver to nowy projekt Tomasza Luberta, byłego lidera formacji Virgin i Video. Na płycie znajduje się 12 utworów autorstwa m.in. Pauliny Lendy, Marysi Sadowskiej, Anji Orthodox, Dody, Adama Konkola. Kompozytor do współpracy zaprosił wybitnych muzyków jak: Marek Błaszczyk (klawisze, fortepian), Piotr Siadul (bas), Marcin Słomiński (bębny), Michał Jabłoński (gitary) oraz wokalistę Mariusza Totoszko (Toto) dotąd znanego z Teatru Roma, finału drugiej edycji programu Idol, grupy Atmosphere i wielu innych muzycznych projektów. "Świetny warsztat, emploi, wyczucie. Co tu dużo pisać, artysta z klasą" - przedstawia wokalistę Tomek Lubert.

Wolfmother - Cosmic Egg, Universal Music Poland

"Cosmic Egg" jest drugim w karierze zespołu albumem, następcą doskonale przyjętej płyty "Wolfmother" z 2005 roku, która osiągnęła ponad milionowy nakład i przyniosła zespołowi wiele nagród, w tym statuetkę Grammy. Tytuł płyty odnosi się do optymistycznej teorii czarnej dziury, w której implozja gwiazdy nie oznacza destrukcji, a początek nowego wszechświata. W przypadku Wolfmother można mówić o nowym początku w nowym składzie - w wyniku różnic artystycznych zespół zmienił basistę i perkusistę. Według Andrew Stockdale'a, lidera Wolfmother "płyta jest jak "Wolfmother", tylko wszystko jest mocniejsze". Krytycy, którzy mieli już okazję posłuchać "Cosmic Egg" zwracają uwagę na "riffy w stylu Black Sabbath i mocną linie basu", a nawet nowy materiał zaliczają już do klasyki współczesnego rocka.

Robert Chojnacki - The Best Of, Universal Music Poland

Na dwóch płytach 34 utwory - wielkie przeboje, remiksy, kompozycje instrumentalne, premiery i piosenki dotychczas niepublikowane na płytach. Atrakcją tego wydawnictwa są bez wątpienia utwory: "Zapomnieć" i "Z kimś takim". Pierwszy został wyróżniony Nagrodą Dziennikarzy na Festiwalu w Opolu w 2000 roku. Drugi reprezentował Polskę na Konkursie Eurowizji w 2001 roku. Do tej pory te dwie piosenki nie ukazały się na żadnym oficjalnym wydawnictwie. Ciekawostką jest bez wątpienia utwór "Cóż to Ci ja uczyniłem" z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, zaśpiewany prze Roberta. Na uwagę zasługuje też taneczna wersja przeboju "Tequila" z repertuaru grupy The Champs. Na albumie są też taneczne remiksy największych przebojów Roberta Chojnackiego, a także kilka utworów instrumentalnych.

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!