Gwiazda dnia: Beyonce [QUIZ]

Tegoroczna triumfatorka nagród Grammy. Przekonaj się, co o niej wiesz.

Przyszła gwiazda urodziła się 4 wrześnie 1981 roku w Huston USA i jest jedną z trójki rodzeństwa. Karierę zaczęła dość wcześnie, bo już w wieku siedmiu lat uczyła się tańczyć w szkole tańca i zaczęła śpiewać w kościelnym chórze. Doceniona przez nauczyciela zaczęła brać udział w wielu konkursach muzycznych i tanecznych.

Destiny's Child

Niedługo później Beyonce założyła zespół ze swoimi przyjaciółkami - LaTavią Roberson, Kelly Rowland i LeToyą Luckett, którego managerem został ojciec Beyonce. W 1996 roku zespół znany już pod nazwą Destiny's Child podpisał kontrakt z wytwórnią Columbia Records. W 1998 roku dziewczyny wydały pierwszą płytę "Destiny's Child" . Dziewczyny poszły za ciosen i w rok później do sprzedaży trafił drugi album "The Writing's On The Wall" znany między innymi z utworów "Bills, Bills, Bills" czy "Say My Name". Kolejna płyta "Survivor" ukazał się 1 maja 2001 roku i trafiła na pierwsze miejsce listy "Billboardu". Album czterokrotnie pokrył się platyną. Oprócz nagród Grammy jakie zdobył zespół za tę płytę Beyonce zdobyła także w tym samym roku nagrodę indywidualną dla kompozytorki roku.

forum

Beyonce z tatą

Kariera solowa

W czasie trasy koncertowej promującej krążek "Survivor" Beyonce oświadczyła, że we wrześniu rozpoczyna karierę na własną rękę. Pierwszy solowy krążek artystki ukazał się w 2003 roku i znalazły się na nim takie utwory jak "Crazy in Love" (nagrany z Jayem-Z), "Baby Boy" (z Seanem Paulem), "Me, Myself and I" i "Naughty Girl". Płyta odniosła ogromny sukces i rozeszła się po całym świecie w 12 milionach egzemplarzy. Dalej mogło być tylko lepiej. Kolejna płyta, "B'Day" (wydana w 25 urodziny piosenkarki) pobiła solowy debiut Beyonce. Krążek promowany był przez singiel "Déja Vu", w którym gościnnie wystąpił Jay-Z.

W rok później płyta doczekała się wzbogaconego wydania o singlową wersję "Beautiful Liar" oraz utwór, który Beyonce zaśpiewała z Alejandro Fernándezem - "Amor Gitano". Piosenka ta została wykorzystana w telenoweli kolumbijskiej Zorro - "La Espada y la Rosa" oraz hiszpańskie wersje utworów "Beautiful Liar", "Listen" i "Irreplaeable". Płyta została jednak wycofana ze sklepów z powodu pozwu wniesionego do sądu przez brytyjską artystkę Des'ree. Pozew dotyczył nieautoryzowanej wersji piosenki "I'm Kissing You". 10 kwietnia 2007 roku w Japonii artystka rozpoczyna światową trasę koncertową chcąc odwiedzić ponad dziewięćdziesiąt miejsc w m. in. w Północnej Ameryce, Europie i Australii.

Trzecia płyta Beyonce ukazuje się na rynku w 2008 roku. Na "I Am Sasha Fierce" znajdziemy takie hity jak "If I Were a Boy" i "Single Ladies (Put a Ring on It)". Trasa koncertowa promująca trzeci album rozpoczęła się w marcu 2009 roku a skończyła występem na stadionie w Doniecku na Ukrainie w sierpniu 2009. W tym samym roku otrzymała aż 48 nominacji do najróżniejszego rodzaju nagród, w tym tych najważniejszych, czyli Grammy.

Inne zajęcia

Artystkę mogliśmy podziwiać nie tylko na scenie. Już w 2001 roku wystąpiła w głównej roli w "Carmen: A Hip Hopera". Mogliśmy podziwiać ją też w "Austin Powers i Złoty Członek", nowej wersji "Różowej Pantery" czy "Dreamgirls". Ta ostatnia rola przyniosła jej dwie nominacje do Złotych Globów. Sam film został nominowany do 8 Oskarów ale ostatecznie otrzymał tylko 2 nagrody.

Prywatnie Beyonce wiedzie spokojne życie u boku męża, Jaya-Z. Jak na razie nie została jeszcze mamą, ale zapowiada na najbliższe miesiące przerwa w muzyce może ją skłonić do pomyslenia o macierzyństwie, bo warunki ma. W końcu Forbes ogłosił, że para artystów jest najlepiej zarabiającym małzeństwem w show-biznesie.

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!