James Cameron znów oskarżony o plagiat

Pisarka Kelly Van oskarża Jamesa Camerona o kradzież pomysłu na film "Avatar".

Van utrzymuje, że Cameron oparł scenariusz na jej internetowej książce "Sheila the Warrior: The Damned? ". Reżyser broni się twierdząc, że nigdy nie widział dzieła Van na oczy, jednak autorka zdążyła już złożyć pozew do sądu, w którym oskarża Camerona o plagiat. Van pisze w pozwie, że "wygląd, zachowanie, moce i rytuały członków rasy Na'vi są w całości ściągnięte z jej książki".

- Te oskarżenia są absolutnie bezpodstawne - oświadczył rzecznik studia 20th Century Fox. - James Cameron rozpoczął pracę nad "Avatarem " na długo przed tym, jak pani Van zaczęła pisać swoją książkę.

Cameron zapewnia, że zakończył pracę nad scenariuszem do "Avatara" w 1998 roku, jednak prawnik Kelly Van zna inną wersję wydarzeń.

- Według naszej wiedzy, scenariusz do "Avatara" został ukończony w 2007 roku - tłumaczy Kevin Mirch. - Pani Van napisała swoją książkę w 2000 roku, a trzy lata później opublikowała ją w internecie. "Avatar" powstał o wiele później.

Przypomnijmy, że w marcu tego roku chiński sąd oddalił pozew niejakiego Zhou Shaomou, który oskarżał Camerona o plagiat jego powieści "The Legend of the Blue Crow ".

Film "Avatar " trafił do polskich kin w grudniu 2009 roku.

źródło:megafon.pl

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!