Gonitwa St Leger na Torze Służewiec

28 sierpnia na Torze Służewiec klasyczna gonitwa St Leger. Intens sięga po trzecią koronę.

Pięć trzylatków i dwa konie starsze zostały zgłoszone do St. Leger - najdłuższej gonitwy klasycznej (2800 m) i ostatniej zaliczającej się do tzw. Potrójnej Korony , o którą w tym sezonie walczy kasztanowy ogier Intens. Gonitwa rozgrywana będzie pod honorowym patronatem Aleksandra Grada, Ministra Skarbu Państwa. Nie zabraknie atrakcji dla dorosłych i dzieci, Zmagania na trawiastej bieżni będzie można oglądać również na przygotowywanym telebimie. Szykuje się piękne i emocjonujące widowisko. Nie zabraknie też pozawyścigowych atrakcji dla dorosłych i dzieci.

Nagroda St. Leger jest najstarszą z pięciu gonitw klasycznych dla koni pełnej krwi angielskiej, których rozgrywanie zapoczątkowano w Anglii w drugiej połowie XVIII wieku. Po raz pierwszy odbyła się w Doncaster w 1776 roku, natomiast pierwszy wyścig Derby (od nazwiska lorda tego miasta) został ustanowiony cztery lata później. Angielski wzór rozgrywania gonitw klasycznych dla trzyletnich folblutów został rozpowszechniony w całym świecie.

Na Służewcu gonitwa St. Leger odbywała się najpierw na dystansie 3200 m, następnie 3000 m, a od 1976 roku jej dystans wynosi 2800 m. W celu jej uatrakcyjnienia, od 1987 roku mogą w tym wyścigu brać udział oprócz trzylatków także konie 4-letnie i starsze, które jednak właśnie z racji starszeństwa niosą wyższą wagę: ogiery - 60 kg, klacze 58 kg. Trzylatki natomiast biegną z obciążeniem odpowiednio 54 i 52 kg. Ta różnica wagi jest widocznie zbyt duża, gdyż konie starsze tylko czterokrotnie wygrały tę gonitwę: w 1988 czteroletni Dietmar, w 1996 również czteroletni Tripolis, w 2003 pięcioletnia Królowa Gwiazd oraz w 2006 roku siedmioletni San Luis.

O prestiżu Nagrody St. Leger świadczy, że jest ona tzw. trzecią wyścigową koroną. Torowa mądrość głosi, że pierwszą koronę (w Anglii jest to Nagroda 2000 Gwinei, u nas Nagroda Rulera - 1600 m) zdobywa koń szybki, drugą (Derby - 2400 m) - szczęśliwy, a dopiero ostatnią (St. Leger - 2800 m) - najlepszy. Jeśli jakiś trzyletni folblut zdobędzie wszystkie trzy korony zyskuje miano trójkoronowanego. Uzyskały je na początku tego stulecia aż cztery konie; Dżamajka (2000), Dancer Life (2002), Dżesmin (2005) oraz St. Moritz (2007). Wcześniej trzy korony zdobyło na Służewcu tylko sześć koni: Ruch (1948), Solali (61), Dipol (72), Czerkies (74), Krezus (89) i Mokosz (92)

O miano trójkorowanego będzie w tym roku walczyć derbista Intens. W maju wygrał ex aequo z Małym Kapralem Nagrodę Rulera. Błękitną wstęgę Derby zgarnął w wielkim stylu, wygrywając aż o 12 długości. Podczas St Leger wesprze go towarzysz stajenny Tudul. Będzie to pierwsze spotkanie Intensa z rekordzistą toru na dystansie 2200 m Iwoniczem (2'15,2), który nie był zgłoszony do Derby. Trzylatki po raz pierwszy zmierzą się z derbistą z 2008 Rutenem, który wystąpi po prawie 2-miesięcznej przerwie spowodowanej kłopotami zdrowotnymi.

Jak zwykle nie zabraknie wielkich wyścigowych emocji, ale widzowie spodziewać mogę się również innych atrakcji. Na dzieci czekać będzie malowanie buzi, kącik rysunkowy i strefa dmuchanych zabawek, w której wyzwolą swój nadmiar energii. Nie zabraknie darmowej waty cukrowej. Najodważniejsze pociechy wskoczą na kucyka i spróbują sił w roli dżokeja. Dla wszystkich gości otwarte będą kramiki z zabawkami, biżuterią, ceramiką, kapeluszami i kosmetykami Avon. Miłośnicy BMW będą mogli porozmawiać z ekspertami, a potem odbyć jazdy testowe BMW X1 i X3. Pamiątką po wizycie na wyścigach może być wykonana przez rysownika karykatura.

Prezentacja koni uczestniczących w I gonitwie rozpocznie się o godz. 13.00 . Zaplanowanych jest osiem gonitw, w których zmierzą się 73 konie. Pierwsza bomba pójdzie w górę o godz. 13.30. Przed każdą z kolejnych gonitw konie będą prezentowane na padoku.

Najaktualniejsze informacje o gonitwach, program wyścigowy, opinie trenerów, oceny szans koni, powtórki wideo i zdjęcia znajdziecie >>TUTAJ<<

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!