Gwiazda weekendu - zespół Wilki

W ten weekend muzyczną gwiazdą Radia Złote Przeboje będzie Robert Gawliński i zespół Wilki. Będziecie mięli niepowtarzalną możliwość dowiedzieć się ciekawostek oraz posłuchać największych przebojów naszej gwiazdy!

Zespołu Wilki nie trzeba przedstawiać nikomu. Na scenie od ponad 20-tu lat, z małymi przerwami. Robert Gawliński i spółka mają na swoim koncie wiele wielkich przebojów, które na stałe zapisały się w polskiej muzyce i świadomości Polaków.

Początki przygody Gawlińskiego z muzyką sięgają przełomu lat 70-tych i 80-tych. To właśnie wtedy po ukończeniu liceum założył zespół Madame, po rozpadzie zespołu Robert Gawliński udzielał się w różnych składach. Zespół Wilki powstał w roku 1991 w Warszawie z inicjatywy Gawlińskiego. Szybko, bo już rok później rozpoczęto pracę nad debiutanckim albumem "Wilki" . Z racji tego, że wchodząc do studia nie było jeszcze ostatecznego składu, to przy nagraniu brało udział wielu muzyków. Ostatecznie w zespole zaczęli grać Mikis Cupas - gitara elektryczna, Michał Rollinger - instrumenty klawiszowe, Adam Żwirski - gitara basowa, Darek Nowak - perkusja oraz Robert Gawliński, który od początku był piosenkarzem i frontmanem.

WilkiWilki Wilki

Album "Wilki" okazał się strzałem w dziesiątkę i zyskał niesamowitą popularność. Do dziś jest uważany za jeden z najlepszych albumów w historii polskiej muzyki. Podczas prac nad nim zmarł nagle basista - Adam Żwirski . To jemu Gawliński zadedykował jeden z największych przebojów "Son of the blue sky" . Płyta biła absolutne rekordy, według nieoficjalnych danych, rozeszła się w nakładzie miliona egzemplarzy. Na płycie znalazły się takie przeboje jak "Aborygen", "Eli lama sabachtani".

Kolejnym albumem, który potwierdził genialny debiut, był longplay "Przedmieścia" . Różnił się brzmieniem od pierwszego zbuntowanego albumu i przyniósł kilka wielkich przebojów, jak chociażby "Nie zabiję nocy" . W roku 1995 zespół zawiesił działalność, aż na 6 lat . Robert Gawliński zajął się solowym projektem, a pozostali muzycy brali udział w licznych nagraniach studyjnych. Pierwszym albumem Gawlińskiego był krążek "Solo" , który przyniósł takie przeboje jak "Trzy noce z deszczem", "O sobie samym" . Gawliński solowo wydał 4 albumy, na których znalazła się ogromna ilość świetnych pisoenek, "Sid i Nancy", "Miasto we śnie", "Mamy tylko chwilę" i wiele innych. Przy produkcji albumów brał udział Smolik , który w późniejszym czasie sam osiągnął ogromny sukces.

Wilki

Zespół Wilki ponownie spotkał w studiu nagraniowym w 2001 roku i postanowił rozpocząć pracę nad pierwszym, po 6 latach przerwy, albumem. Zaowocowało to w 2002 roku ogromnym przebojem "Baśka" na punkcie którego polska publiczność zwariowała. Był to singiel promujący dobrze przyjęty longplay "4" , z którego pochodzi kolejny wielki przebój "Urke" .

Kolejnymi albumami zespołu były m.in. "Watra" oraz akustyczna płyta nagrana podczas koncertu "MTV unplugged".

Zespół Wilki ma na swoim koncie ogromną liczbę nagród, nominacji, brał udział w większości polskich festiwali i cieszy się niezmiennie ogromną popularnością. Już w ten weekend w Radiu Złote Przeboje zagramy największe przeboje zespołu. Słuchajcie nas koniecznie!

W marcu i kwietniu WILKI zagrają klubową trasę koncertową z okazji 20- lecia i wydania reedycji pierwszej płyty. Zapraszamy na Blue Sky Tour 2012!

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!