Najlepsze piłkarskie piosenki wszech czasów!

Zadaniem piłkarskiego przeboju jest zagrzewanie reprezentacji do walki. Receptą na futbolowy hit zdaje się być łatwy do zapamiętania tekst i energiczna melodia, która porwie tłumy. Z okazji EURO 2012 przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych futbolowych utworów wszech czasów.

Maryla Rodowicz - "Futbol" (1974)

 

Piosenka została wykonana podczas ceremonii otwarcia mistrzostw świata 13 czerwca 1974 roku. Wokalistka wspierana przez Silną Grupę pod Wezwaniem Kazimierza Grześkowiaka , wykonała ten utwór, który błyskawicznie stał się hitem. Piosenka ukazała się na pocztówce dźwiękowej KAW ze zdjęciem polskiej reprezentacji. W 1975 roku znalazła się na słynnej płycie "Polska gola! ".

Ricky Martin - "La copa de la vida" (1998)

 

Wokalista wylansował piosenkę podczas Mistrzostw Świata we Francji, w 1998 roku. Bardzo szybko okazało się, że latynoskie brzmienie potrafi porwać tłumy. Nawet po tylu latach utwór zachęca do kołysania biodrami.

Wilki - "Idziemy na mecz" (2012)

 

Piosenka została specjalnie skomponowana z okazji EURO 2012 i znalazła się w ścisłej 10 finalistów konkursu na oficjalny hit reprezentacji Polski. Przegrała jednak z "Koko Euro Spoko".

Shaggy - "Feel The Rush" (2008)

 

Jamajczyk zaśpiewał kompozycję podczas EURO 2008 , które było organizowane przez Austrię i Szwajcarię. Piosenka tak bardzo przypadła publiczności do gustu, że "Feel The Rush " królował na listach przebojów jeszcze długo po zakończeniu mistrzostw.

Maria Koterbska - "A mój chłopak piłkę kopie"

 

Piosenka przedstawia piłkę nożną widzianą oczami kobiety. Maria Koterbska śpiewa o dziewczynie piłkarza, która nie może pogodzić się z faktem, że jej ukochany spędza cały swój wolny czas kopiąc piłkę.

Anastacia - "Boom" (2008)

 

Utwór specjalnie napisany na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, w Korei Południowej i Japonii, w 2002 roku. Pomimo udziału Anastacii w tym projekcie, piosenka nie zyskała wielkiej popularności. 

Andrzej Dąbrowski - "A Ty się bracie nie denerwuj" (1974)

 

Andrzej Dąbrowski śpiewa w tej piosence o grze Włodzimierza Lubańskiego, który nie zdążył wyleczyć kontuzji i nie mógł pojechać na mistrzostwa w 1974 roku. Do nagrania chórków zaproszono piłkarzy z kadry Kazimierza Górskiego.

Shakira - "Waka Waka (His Time for Africa)" (2010)

 

To dopiero był przebój. Piosenka skomponowana specjalnie z okazji Mistrzostw Świata w RPA, w 2010 roku zapadła nam głęboko w pamięć, nie tylko ze względu na przyjemną dla ucha melodię. Niemal wszyscy z nas tańczyli charakterystyczny układ choreograficzny z teledysku Shakiry.

Bohdan Łazuka - "Tajemnica Mundialu" (1982)

 

Piosenka powstała na trzy miesiące przed mistrzostwami w 1982 roku, w Hiszpanii. Bohdan Łazuka zaprezentował piosenkę w studiu telewizyjnym 18 czerwca 1982 roku, jeszcze przed meczem reprezentacji Polski z Kamerunem.

Oceana - "Endless Summer" (2012)

 

Oto oficjalny hymn EURO 2012. Piosenka miała być w zamyśle lekka, łatwa i przyjemna. No cóż, niektórzy zarzucają, że jest zbyt prosta.. W muzycznym obrazku widać jedynie kilka fragmentów, ukazujących gospodarzy.

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!