Aida w Operze Śląskiej już w niedzielę 11 czerwca!

W ramach uroczystego zakończenia 72. sezonu artystycznego Opery Śląskiej - na bytomskiej scenie odbędzie się przedstawienie opery Giuseppe Verdiego "Aida".

11 czerwca (w niedzielę o godz. 18.00) - w ramach uroczystego zakończenia 72. sezonu artystycznego Opery Śląskiej - na bytomskiej scenie odbędzie się przedstawienie opery Giuseppe Verdiego.

W uroczystym spektaklu gościnnie wystąpią międzynarodowej sławy soliści - wielka gwiazda operowych scen - mezzosopranistka Małgorzata Walewska jako Amneris , sopranistka występująca na scenach operowych Europy i USA - Tamara Haskin (w partii tytułowej), odnoszący sukcesy w największych teatrach operowych świata, w tym w MET, baryton Andrzej Dobber (Amonastro) i znakomity, meksykański tenor Luis Chapa (w partii Radamesa). Za pulpitem dyrygenckim stanie maestro Tadeusz Kozłowski.

"Aida" powstała dla uświetnienia uroczystości otwarcia Kanału Sueskiego, a jej prapremiera w grudniu 1871 roku w Kairze, była dniem wielkiego triumfu kompozytora. Entuzjastyczne przyjęcie potwierdziły kolejne realizacje i odtąd trwa niesłabnące powodzenie "Aidy", uznawanej za ideał opery jednoczącej w stopniu absolutnym walory muzyki, dramaturgii i widowiskowości. Tytuł ten od ponad 140 lat utrzymuje się w stałym repertuarze większości teatrów operowych na świecie.

Akcja opery rozgrywa się w starożytnym Egipcie. Główni bohaterowie - Radames i Aida - darzą się głębokim uczuciem, jednak na drodze ich miłości staje córka Faraona - Amneris. Za namową ojca, Aida uzyskuje od ukochanego informacje o planach armii egipskiej. Zdrada wychodzi na jaw, a Radames zostaje skazany na śmierć.
 

W Operze Śląskiej "Aida" została wystawiona po raz pierwszy w roku 1947 i stała się wydarzeniem w skali kraju dzięki mistrzowskiej realizacji i wspaniałej obsadzie wszystkich partii. Także następna realizacja przygotowana w Operze Śląskiej w 1974 r., w setną rocznicę powstania "Aidy", była nadzwyczaj udana. Spektakl wprowadzony na scenę pod batutą Napoleona Siessa, w inscenizacji i reżyserii Mieczysława Daszewskiego, w oprawie plastycznej Wiesława Langego i w choreografii Henryka Konwińskiego, zyskał ogromne uznanie - jako inscenizacja monumentalna, przygotowana przy podwojonym chórze, w potrójnej obsadzie wszystkich głównych partii, z zespołem baletowym w optymalnym składzie.

W roku 2003, "Aida" na scenie Opery Śląskiej pojawiła się po raz trzeci. Spektakl pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Serafina wprowadzili na scenę reżyser Laco Adamik i Barbara Kędzierska (scenografia) zaś nad choreografią czuwał ponownie Henryk Konwiński. Spektakl został uhonorowany "Złotą Maską" w kategorii "Przedstawienie Roku" i  z powodzeniem utrzymywał się w repertuarze przez wiele lat; prezentowany był również na wielu scenach i estradach kraju oraz za granicą, specjalna prezentacja miała miejsce także w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego (2011 r.) oraz na scenie Sali Kongresowej w Warszawie (2011 r.). W czerwcu br. osławiona inscenizacja "Aidy" powróci na bytomską scenę po kilkuletniej nieobecności.

Zapraszamy!

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!