"Romeo i Julia" w Operze Śląskiej

21 października 2017 repertuar Opery Śląskiej wzbogacił się zupełnie nowy tytuł - arcydzieło francuskiego romantyzmu - operę "Romeo i Julia" Charles'a Gounoda, powstałą na kanwie dramatu Williama Szekspira. Zapraszamy!

Tytuł wybrany został nieprzypadkowo - w tym roku mija bowiem 150 lat od paryskiej prapremiery opery Gounoda. Muzyczną interpretację tej sztuki na bytomską scenę wprowadzą znamienici, międzynarodowej rangi realizatorzy: dyrygent Bassem Akiki (kierownictwo muzyczne), reżyser teatralny i operowy Michał Znaniecki (reżyseria i kostiumy) oraz scenograf Luigi Scoglio.

Żadne inne dzieło literackie nie doczekało się tylu nowych opracowań i wersji, co historia Romea i Julii w nawiązaniu do najsłynniejszego dramatu Williama Szekspira ... Tylko do czasu powstania słynnej opery Charles'a Gounoda pod tym tytułem (prapremiera w Paryżu w 1867 roku) zostało skomponowanych 17 oper osnutych na kanwie dramatu Szekspira. W tym rejestrze ważne miejsce zajmuje też opera "I Capuleti i e Monteccki" Vincenza Belliniego z 1830 roku.

W repertuarze Opery Śląskiej nie odnotowano wcześniej realizacji tego dzieła Gounoda, trzykrotnie wprowadzano jednak na scenę jego bodaj najbardziej znany tytuł - operę "Faust" , która doczekała się 3 premier: w 1947, 1971 i 1992 roku. Tragiczną historię kochanków z Werony widzowie Opery Śląskiej mogli oglądać natomiast w odsłonie baletowej - w roku 2009 miała miejsce premiera baletu do symfonii dramatycznej Hectora Berlioza w inscenizacji Henryka Konwińskiego.

Wcześniej - w roku 1973 - poemat choreograficzny do muzyki Piotra Czajkowskiego wprowadziła na bytomską scenę Barbara Kasprowicz; w roku 1962 odbyła się również premiera baletu Sergiusza Prokofiewa stworzonego na kanwie arcydzieła Szekspira, w choreografii Zbigniewa Koryckiego. 

Ponadczasowa opowieść o miłości Romea i Julii powraca więc na scenę Opery Śląskiej w zupełnie nowej odsłonie - po raz pierwszy w wersji Charles'a Gounoda, która uchodzi za jedno z jego najważniejszych dokonań twórczych cieszących się po dziś dzień niezwykłym powodzeniem.

Romeo i JuliaRomeo i Julia materiały prasowe materiały prasowe

Charles Gounod - ROMEO I JULIA - opera w 5 aktach /Romeo et Juliette/ Libretto na kanwie tragedii Wiliama Szekspira - Jules Barbier i Michel Carré Spektakl w oryginalnej wersji językowej

Spektakle: 22, 27, 28, 29.10, 19.11.2017 - Bytom, Opera Śląska, 13.11.2017 - Katowice, Teatr Śląski

POLECAMY!

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!