Adopcja zwierząt krok po kroku

Jak wygląda ścieżka adopcyjna? Jak się do tego przygotować? Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się adoptować zwierzaka?

Posiadanie zwierzaka to ogromna odpowiedzialność, ale także... szczęście i miłość.  Musi być to decyzja całej rodziny, nie tylko jednej osoby. Jeśli jesteśmy pewni i zdecydujemy się na zwierzaka, może warto zastanowić się nad adopcją. Tysiące psów i kotów czekają na dom. 

OTOZ Animals prowadzi 9 schronisk na terenie całej Polski, w których zwierzaki czekają na swoją szansę i... często ją dostają! Ponad 95% psów i kotów trafia do nowych domów. Warto zajrzeć do najbliższego schroniska, odwiedzić stronę internetową, poczytać o zwierzakach, które zostały bez opieki. 

Od czego zaczynamy proces adopcyjny?

Kiedy poznamy już zwierzaka, którego chcemy zaadoptować, musimy sprawdzić, czy jesteśmy w stanie sprostać jego potrzebom. Pierwszym krokiem jest wywiad środowiskowy lub ankieta adopcyjna. Pracownicy schroniska upewniają się w ten sposób, czy zwierze może być adoptowane właśnie przez nas. Upewniają się także, że trafia w dobre ręce. Dopasowują nasze możliwości do charakteru psa lub kota. Istotne jest m.in. to, czy mieszkamy w domu czy w bloku, jak dużo czasu spędzamy poza domem, czy mamy już inne zwierzęta lub dzieci

Na początku trzeba się poznać 

Przed adopcją warto wziąć psa na spacer, żeby sprawdzić, czy jest między Wami "chemia". Niektóre zwierzaki potrzebują więcej czasu, żeby zaufać obcej osobie. Poznaj wcześniej historię czworonoga. To pomoże Ci zrozumieć jego zachowanie.

Więcej o adopcji usłyszycie w rozmowie Odety Moro z Ewą Gebert, prezes OTOZ Animals: 

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!