Wawerski Piknik Historyczny pełen atrakcji

Rekonstrukcja Bitwy Falenickiej z 1939 r, ekspozycje pojazdów militarnych, ale także pokaz międzywojennej mody plażowej - to atrakcje Wawerskiego Pikniku Historycznego, który odbędzie się 16 czerwca na Plaży Romantycznej w dzielnicy Wawer. Piknik odbywa się z okazji roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

- W tym szczególnym roku chcemy pokazać historię Polski w nowoczesnej formie - mówi zastępca burmistrza dzielnicy Wawer, Leszek Baraniewski. - Piknik rodzinny połączony z interesującymi atrakcjami historycznymi odbędzie się w pięknej scenerii Plaży Romantycznej.

W pikniku na Plaży Romantycznej przy ul. Rychnowskiej weźmie udział ok. 50 rekonstruktorów. Goście będą mieli okazję zobaczyć kilkanaście historycznych pojazdów wojskowych.  Organizatorem wydarzenia jest Zarząd Dzielnicy Wawer i dzielnicowa Biblioteka Publiczna.

O Bitwie Falenickiej

We wrześniu 1939 r. oddziały 13 Dywizji Piechoty Strzelców Kresowych po porażce w bitwie pod Tomaszowem Mazowieckim podjęły próbę przebicia się Warszawy od strony Falenicy i Miedzeszyna. Wraz z żołnierzami 3 Lubelskiego Dywizjonu Artylerii Konnej ułani stoczyli zacięty bój z Niemcami  19 września 1939 r.  Poległo kilkudziesięciu polskich żołnierzy. Pozostali podjęli próbę przeprawienia się przez Wisłę. Udało się to około 600 żołnierzom, ale w trakcie przebijania się kilkuset zginęło na terenie Zerznia i Błot. Około 1700 Polaków dostało się do niemieckiej niewoli.

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!