Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi: 36 medali na koncie Polaków!

W ubiegły czwartek ponad 7,5 tysiąca sportowców z całego świata rozpoczęło rywalizację o medale! Jak idzie naszym rodakom?

Już w piątek pierwsze złoto zdobył Sebastian Cofał w pływaniu stylem grzbietowym. Pochodzący z Wielkopolski szesnastolatek, znakomicie przepłynął dystans 100 metrów, uzyskując wyraźną przewagę nad pozostałym zawodnikami. Warto podkreślić, że jest to jego pierwsza tak duża impreza sportowa. Jak sam mówi, udział w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych to dla niego wielkie wyróżnienie i spełnienie marzeń. 

Olimpiady Specjalne dają mi możliwość trenowania i startowania w zawodach dlatego na treningach staram się jak najlepiej pracować i przepływać jak najdłuższe dystanse. Ten medal to dla mnie nagroda za wysiłek i przygotowanie do Igrzysk.

Złoto w pływaniu zdobyła też Kinga Iwańska (beskidzkie), dla której są to już drugie Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Poprzednio, w 2015 roku rywalizowała w pływaniu na Igrzyskach w Los Angeles.

W piątek i w czasie weekendu nasi zawodnicy nie próżnowali – łącznie 11 medali zdobyli nasi gimnastycy: trzy złota i brąz to dorobek Justyny Salwy (świętokrzyskie), Paweł Czizmowski (kujawsko-pomorskie) dołożył aż 7 medali do naszego wyniku w tej dyscyplinie– 2 złote i 5 srebrnych!

Srebrne medale w judo zdobyli Angelika Stachowiak (wielkopolskie) i Marcin Liszcz (warmińsko-mazurskie). Są to nasze pierwsze medale w historii Światowych Igrzysk w tej kategorii.

Medale zdobywali też kolarze (2 złota, srebro), wrotkarze (złoto, 2 srebra, 4 brązy), lekkoatleci (2 srebra, 2 brązy), tenisiści stołowi (srebro), a także zawodnicy w jeździectwie (złoto, srebro), bocce (srebro) i trójboju siłowym (srebro, 2 brązy).

Aż 64 polskich sportowców z niepełnosprawnością intelektualną rywalizuje na arenach sportowych w Abu Dhabi i Dubaju. Reprezentują Polskę w 17 dyscyplinach sportowych: koszykówce, piłce nożnej 7-osobowej (drużyna żeńska), lekkiej atletyce, pływaniu, bowlingu, kolarstwie, badmintonie, trójboju siłowym, tenisie, tenisie stołowym, gimnastyce, jeździe konnej, wrotkarstwie, kajakarstwie, judo i golfie. 

Anna Lewandowska, prezes Olimpiad Specjalnych Polska, kibicuje zawodnikom całym sercem:

Zawodnicy Olimpiad Specjalnych są niesamowici. Cały czas są uśmiechnięci, przekazują bardzo wiele pozytywnych emocji. Jestem pełna podziwu dla ich determinacji i woli walki – to prawdziwi sportowcy, którzy nie boją się przeciwności, ale dzielnie stawiają im czoła. Jestem pod ogromnym wrażeniem ich występów na Igrzyskach. Rywalizacja sportowa na tak wielkiej imprezie, wśród tysięcy zawodników z całego świata to wielkie wyzwanie, ale nasi Polscy sportowcy jak zawsze dają radę, dlatego kibicujmy jeszcze mocniej! Grajmy Razem!

Chcecie wiedzieć więcej o Olimpiadach Specjalnych? W cyklu "Sport bez granic" o 12:15 zdradzamy ciekawostki na temat Igrzysk. A codziennie po 15:00 możecie usłyszeć relację prosto z Abu Dhabi. 

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!