Zapraszamy na VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego

VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego - poziom 320 w Zabrzu odbędzie się w dniach 14, 15 i 19 września 2019 r. Miejscem wydarzenia będzie zarówno scena Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, jak i podziemia Kopalni Guido.

14 września festiwalowe wydarzenia zainauguruje na zabrzańskiej scenie Domu Muzyki i Tańca Krzysztof Penderecki, dyrygując swoim Adagio i Mazurem ze Strasznego dworu Stanisława Moniuszki, w roku obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora. Dzień później, 15 września przed festiwalową publicznością wystąpi organista Cameron Carpenter, który przedstawi słuchaczom swoje spojrzenie na muzykę Bacha, Poulenca i Pendereckiego, grając na specjalnie skonstruowanych przez siebie organach. Gwiazda światowej dyrygentury, dyrektor słynnej San Diego Symphony Orchestra, Rafael Payare ? wspólnie z obchodzącą w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia Sinfoniettą Cracovią ? zinterpretuje IV Symfonię Patrona Festiwalu i skrzącą się energią IV Symfonię Roberta Schumana.

19 września słynną interpretację Kontrabasisty Patricka Süskinda przedstawi 320 metrów pod ziemią w Kopalni Guido wyjątkowa osobowość – Jerzy Stuhr. Na tym koncercie, o muzyczną prezentację kontrabasu w osnowie twórczości Patrona wydarzeń, zadba dyrektor Festiwalu Jurek Dybał.

Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu jest jednym z najwyższych rangą wydarzeń kulturalnych w naszym regionie. W ramach poprzednich edycji Festiwalu Zabrze gościło znamienitych muzyków z całej Europy. Obok artystów z Francji, Hiszpanii, Włoch i Holandii Festiwal swoją obecnością uświetnili Państwo Elżbieta i Krzysztof Pendereccy. Warto podkreślić, że Festiwal jest wydarzeniem wyjątkowym ze względu na niecodzienną scenerię koncertów i znakomitą obsadę artystyczną. Jego kolejne edycje łączą ze sobą muzykę poważną i sztukę w postaci obrazu, filmu, tańca oraz instrumentów niespotykanych na co dzień w orkiestrach symfonicznych.

Festiwal jest organizowany cyklicznie już od siedmiu lat. Jego celem jest promocja szeroko rozumianej kultury muzycznej, ukazanie jej różnorodności i bogactwa oraz rozwijanie zamiłowań do muzyki. Dotychczasowe edycje Festiwalu zgromadziły ponad 16 tysięczną publiczność. Poza dużą częścią zaproszeń skierowanych do przedstawicieli instytucji kultury, oświaty, samorządu, biznesu, Festiwal jest imprezą ogólnodostępną i biletowaną.

VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa PendereckiegoVII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego materiały prasowe

Wykonawcy:

Krzysztof Penderecki – dyrygent

Rafael Payare – dyrygent

Sinfonietta Cracovia

Program:

Stanisław Moniuszko – Mazur z opery Straszny Dwór

Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii w wersji na orkiestrę smyczkową

Krzysztof Penderecki – IV Symfonia Adagio

Robert Schumann – IV Symfonia d-moll, op. 120

Bilety w cenie 45 zł

Zapraszamy!

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!