3.2.1. start! Ruszamy na "Planetę Odzysku 2." [KONKURS]

21 lutego 2020 ruszyła platforma grywalizacyjna "Planeta Odzysku 2.0". Dzieci i rodzice biorący udział w grze edukacyjnej online będą mogli nie tylko poszerzyć i sprawdzić swoją wiedzę na temat właściwej gospodarki odpadami, ale także oddać głosy na projekty szkół zgłoszonych do programu "Szkoła przyjazna środowisku". Gdańskie podstawówki rywalizują w nim o atrakcyjne granty finansowe.

Edukacja o odpadach w formie grywalizacji

Głównym celem gry jest edukacja społeczeństwa w zakresie przyjaznego dla środowiska zachowania i budowania świadomości ekologicznej, a także promowanie idei gospodarki obiegu zamkniętego w codziennym życiu. Grający w „Planetę Odzysku 2.0” odbędą wirtualną podróż po Gdańsku. W każdym z punktów czekają na nich informacje i zadania, dotyczące obszaru gospodarki odpadami, dowiedzą się np. co to jest i jak powstaje kompost, czym jest gospodarka obiegu zamkniętego, co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi, czym są odpady przemysłowe, a czym PSZOK-i, czy wreszcie – po co i jak segregować odpady. Po ukończeniu gry zdobyte punkty trafiają na konto wybranej szkoły biorącej udział w konkursie w ramach programu „Szkoła przyjazna środowisku”.

Planeta Odzysku 2.0” powstała w celu aktywizacji społeczności szkolnej w działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz budowania świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Zwycięskie placówki otrzymają wsparcie finansowe na stworzenie ich terenie przestrzeni pomagającej w edukacji i kształtowaniu wśród dzieci i młodzieży właściwych nawyków w zakresie unikania produkcji odpadów komunalnych i ich segregacji. Zgodnie z założeniami zgłaszające się do konkursu podstawówki przedstawiły własne projekty szkolnych Centrum Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Projekty musiały uwzględniać plansze edukacyjne z SuperSorterem, pojemniki na odpady surowcowe, zgniatarki czy poidełka, a także przedstawić nazwę kampanii edukacyjnej, której celem jest zachęcenie młodzieży i członków społeczności szkolnej do postępowania zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Poza tymi obowiązkowymi elementami szkoły miały całkowitą dowolność w kreowaniu przestrzeni własnego Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym czy w zakresie doboru wykorzystywanych narzędzi.

Troska o środowisko, a co za tym idzie także edukacja społeczeństwa to kluczowe zasady przyświecające naszej działalności. Popularyzacja właściwych postaw społecznych jest szczególnie ważna w odniesieniu do dzieci i młodzieży, ponieważ to właśnie od nich już dziś zależy, jak będzie wyglądał nasz świat za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.

– mówi Prezes Zakładu Utylizacyjnego, Michał Dzioba.

Gra „Planeta Odzysku 2.0” została zaprojektowana tak, by w atrakcyjny wizualnie sposób pokazać, jak ograniczyć produkcję odpadów, czy też jak je prawidłowo segregować. A wszystko w ramach zabawy i w atmosferze przyjaznej rywalizacji, która sprawia, że grze towarzyszą dodatkowe emocje.

To już druga edycja projektu. W pierwszej edycji wygrała Szkoła Podstawowa nr 85 im. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, która postawiła na zbudowanie szkolnego ogródka meteorologicznego, z którego korzysta dziś cała młodzież szkolna.

Do obecnej edycji konkursu zgłosiło się 9 szkół z gminy Gdańska, które rywalizują o granty w wysokości 40 000 zł (I miejsce) i 10 000 zł (II miejsce). Fundusze te powinny zostać przeznaczone na realizację projektu Centrum GOZ. Organizatorami konkursu i fundatorami nagród są Zakład Utylizacyjny w Gdańsku oraz przedsiębiorstwo SUEZ Północ. W grę „Planeta Odzysku 2.0” można grać do 24 kwietnia na stronie www.planetaodzysku.pl. Swoich sił mogą w niej spróbować nie tylko dzieci uczęszczające do zgłoszonych do konkursu szkół i ich rodzice, ale wszyscy, którzy chcą poprzeć wybrany projekt, czy poszerzyć swoją wiedzę z zakresu postępowania odpadami czy gospodarki obiegu zamkniętego w trosce o środowisko naturalne.

Zapraszamy do wspólnej zabawy i udziału w grze! www.planetaodzysku.pl

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!