Wakacyjne podróże - bezpieczeństwo i oszczędność

Redakcja
10.08.2020 10:00
Zielone Światło w Radiu Złote Przeboje

Zielone Światło w Radiu Złote Przeboje (Tom Merton/caiaimage/East News)

Wakacje to czas dalekich podróży. Spędzamy w naszych samochodach godziny i przemierzamy nimi setki kilometrów. Przypomnimy wszystkim kierowcom, jak przygotować samochód do podróży? Co zrobić, by była bardziej ekonomiczna? Jak zadbać przy okazji o naszą planetę? A może wróciłeś już z wakacji i planujesz zmienić swój samochód na nowy? W cyklu "Zielone Światło" sprawdzimy, dlaczego warto zwrócić uwagę na te z silnikiem hybrydowym.

Niektórzy z nas mają wakacje za sobą. Jednak Ci, którzy dopiero wyruszą na wyczekiwany powinni pamiętać o kilku ważnych sprawach. Zgodnie z przepisami powinniście mieć w samochodzie gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i  kamizelkę odblaskową. Ale zdrowy rozsądek podpowiada, żeby skontrolować jeszcze kilka innych rzeczy przed podróżą:

  • opony – ich stopień zużycia i ciśnienie. Jedno i drugie ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy;
  • układ hamulcowy – sprawdźcie poziom płynu oraz stan tarcz i klocków hamulcowych;
  • poziom oleju silnikowego i płynu chłodzącego - nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę, bo może się okazać, że przyda się jeszcze krótka wizyta u mechanika.

Wakacyjne podróże powinny być bezpieczne i… ekonomiczne. Pod tym mogą podpisać się właściciele samochodów hybrydowych. Jest kilka rodzajów takich aut.  W tak zwanych miękkich hybrydach silnik elektryczny zastępuje rozrusznik i alternator, ale potrafi również odzyskiwać energię w czasie hamowania i wykorzystuje ją do zasilania systemów auta. Już to pozwala zaoszczędzić. W pełnych hybrydach silnik elektryczny napędza auto razem ze spalinowym – choć samodzielnie pracuje na niewielkich dystansach – do 3 km. Tu oszczędności są już większe. A największe dają hybrydy PLUG-IN. W nich możecie doładować akumulator z gniazdka na przykład w domu, a na pełnym napędzie elektrycznym przejechać nawet 60 km. Efekt jest taki, że duże, silne i szybkie auto spala niecałe 2 litry na 100 km. Jeśli chcecie poznać bliżej samochody z napędem hybrydowym, wejdźcie na stronę www.skoda-auto.pl.

Więcej o bezpiecznej jeździe usłyszycie w cyklu „Zielone Światło” w Radiu Złote Przeboje. Od poniedziałku do piątku o 17:30. 

Szerokiej drogi! 

Na audycję zaprasza sponsorNa audycję zaprasza sponsor SKODA

 Jeśli przegapiłeś odcinek, nic straconego! Już teraz odsłuchaj podcastów na zloteprzeboje.pl

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!