Jak pobudzić kreatywność dziecka w domu?

Nowa rzeczywistość zmieniła to, w jaki sposób i z kim dzieci spędzają czas, czym jest nuda, a czym edukacja. Przebywanie całymi dniami w domowych, ograniczonych przestrzeniach spowodowało, że rośnie rola wszystkiego, co zajmie i zainteresuje najmłodszych. Co więcej, odciąży rodziców w tym 24-godzinnym dyżurze i pogodzi zdalną pracę zawodową z byciem rodzicem.

Jak na to wszystko zareagowała branża artykułów dla dzieci?

Pobudzenie kreatywności

  • Powrót do klasycznych analogowych gier, rękodzieła i innych zajęć kreatywnych.
  • Wzrost sprzedaży klocków i innych zabawek konstrukcyjnych, które wymagają kreatywnego myślenia i układania rzeczy bezpośrednio rękami.
  • Kidults. Renesans przeżywa na przykład modelarstwo w każdej kategorii wiekowej i o różnym stopniu trudności. Kidult jest połączeniem słów „kid” oraz „adult” i oznacza dorosłych, którzy uwielbiają produkty zazwyczaj kojarzone z dziećmi.

Dobra kondycja psychiczna i fizyczna

  • Rośnie popularność zabawek i urządzeń, które pozwalają najmłodszym spożytkować energię. Są to: trampoliny, huśtawki, zjeżdżalnie, domki w ogródkach, stacjonarne rowery dziecięce, zabawki sprawnościowe imitujące kontakt z przyrodą, chociażby miękkie „kamienie” do ćwiczenia równowagi, symulujące np. przejście przez strumyk.
  • Duże zainteresowanie zabawkami uspokajającymi i relaksującymi. Pomagają one radzić sobie z długotrwałym stresem wywołanym np. izolacją. Są to przykładowo:

- Pluszowe szczenięta, które umożliwiają czerpanie korzyści z najprostszych metod walki ze stresem, jak np. masowanie brzucha, oddychanie czy śmiech. Tulisie. W środku każdej przytulanki znajduje się wbudowany przycisk, który włącza jedną z trzech autorskich kołysanek skomponowanych przez profesjonalnego muzyka. Pomagają one maluchom oraz starszym dzieciom wyciszyć się i zasnąć. Kształt zabawek został dostosowany do anatomii dziecka i jego potrzeby przytulania się większą powierzchnią ciała.

- Poduszka dla niemowląt wywołująca odczucie przytulania mamy lub taty. To opcja dla zapracowanych rodziców, którzy szukają sposobu na uspokojenie swoich pociech w trakcie pracy w trybie home office.

- Śpiworek obciążeniowy dla maluchów. Delikatne obciążenie naśladuje przytulenie rodzica, aby zwiększyć poziom serotoniny i melatoniny, jednocześnie obniżając poziom kortyzolu. Wszystko po to, by pomóc dziecku szybciej zasnąć oraz dłużej i lepiej spać.

Z myślą o zapewnieniu dzieciom dobrego snu powstają nowe rozwiązania technologiczne. Japońska marka samochodów zaproponowała rytuał krótkiej przejażdżki samochodem, aby pomóc dzieciom zasnąć. Ta pierwsza na świecie ścieżka dźwiękowa to „kołysanka o zerowej emisji CO2”, która wykorzystuje dźwięki samochodu z częstotliwościami wytwarzanymi przez silnik. Skuteczność usypiania w samochodach wynika z „kojących częstotliwości dźwięku silnika”. Popularność zabawek rozwojowych rośnie nie tylko wśród kupujących, ale również wśród... wytwarzających. Firmy proponują coraz to nowsze propozycje dostosowując się do bieżących potrzeb klientów.

Edukacja

  • Rośnie popyt na gotowe rozwiązania, scenariusze, narzędzia czy wreszcie zabawki edukacyjne, a także artykuły stymulujące samodzielną pracę, zaangażowanie oraz aktywność. Rolę przedszkoli i szkół przejęli obecnie również rodzice.
  • Zmiana roli książek. Wśród rodziców wraca świadomość, że mogą one dać wsparcie i są narzędziem, które ułatwia tłumaczenie otaczającego świata i jego problemów. I wcale nie muszą być nimi bajki.

Popularność zabawek rozwojowych rośnie nie tylko wśród kupujących, ale również wśród... wytwarzających. Firmy proponują coraz to nowsze rozwiązania dostosowując się do bieżących potrzeb klientów.

  • Wprowadzenie zabawek „analogowych” uwzględniających nową rzeczywistość. Są łatwe do przechowywania i łączą wiele różnych funkcji.
  • Nowy model sprzedaży – zabawki edukacyjne oferowane są w modelu subskrypcyjnym. Rodzice decydują się na regularną opłatę, np. miesięczną, i otrzymują skomponowane pudełko kilku zabawek, gier, książeczek – dopasowane do preferencji i wieku dziecka.

Społeczności wsparcia dla rodziców nowej generacji

  • Młodzi rodzice szukają kontaktu, relacji i wsparcia u równolatków. Przykład: platformy internetowe działające jako wirtualne grupy wsparcia młodych, przyszłych mam przez edukację i networking. Platformy zapewniają dostęp do: ekspertów ds. dobrego samopoczucia (wellbeing), matek (w zakresie opieki prenatalnej i poporodowej), ekspertów od jogi i fitness. Znajdą tam również wsparcie ze strony położnych i ekspertów od laktacji oraz terapeutów rekonwalescencji po porodzie.

Mądre i przemyślane wsparcie online jest szczególnie ważne teraz, kiedy rzeczywistość ograniczyła możliwość osobistego kontaktu. Kierunek rozwojowy to stawianie na jakość produktów dla dzieci, jedzenia, pielęgnacji, edukacji, życia rodzinnego, wszechstronny rozwój i utrwalanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach i uczenia się.

W styczniu 2021 roku w kategoriach moda i dla dzieci ponad 30% ogłoszeń to były ogłoszenia z przesyłką. Na OLX ciągle masz wybór, możesz odbierać osobiście, ale też od teraz możesz zamówić do paczkomatu albo punktu odbioru. Jest to rozwiązanie bezpieczne i wygodne – nie trzeba kontaktować się bezpośrednio ze sprzedawcą. Nie musisz już jechać na drugi koniec Polski po używaną lampę, wymarzoną gitarę, sadzonki roślin czy ubrania dla dziecka z drugiej ręki. Wystarczy, że zamówisz je z przesyłką na OLX. Cała transakcja odbywa się w mobilnej aplikacji OLX.

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!