12 wskazówek, jak dłużej żyć z cukrzycą

Nie bez powodu cukrzyca nazywana jest epidemią XXI wieku. Co 8 sekund w wyniku jej powikłań umiera na świecie jedna osoba. W Polsce cierpią na nią blisko 3 miliony osób, a kolejne 5 milionów jest nią zagrożonych. Styl życia, niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej sprawiają, że na cukrzycę typu 2 zapadają osoby coraz młodsze. I chociaż na każdy z tych czynników możemy mieć wpływ, rosnące statystyki dowodzą, że w naszym społeczeństwie ciągle brak jest wiedzy i determinacji, aby zmienić swoje życie!

Holistyczne podejście do chorego i cukrzycy

Poradnik „12 wskazówek, jak dłużej żyć z cukrzycą", autorstwa dr nauk o zdrowiu Beaty Stepanow, doświadczonej pielęgniarki diabetologicznej, to publikacja, którą można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą" oraz ze stron internetowych jej partnerów, którymi są m.in. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków – diabetyk.org.pl i mojacukrzyca.org. Publikację wyróżnia ciekawa, przystępna forma i kompleksowe podejście do trudnego tematu, jakim jest jedna z najgroźniejszych chorób naszych czasów.

Poradnik przeznaczony jest przede wszystkim dla chorych na cukrzycę i ich bliskich, ale dobrze by sięgnęli po nią także lekarze, personel medyczny, gdyż leczenie cukrzycy i zapobieganie jej groźnym powikłaniom to nasza wspólna odpowiedzialność. Bez wątpienia kompleksowe leczenie jest w rękach specjalistów, ale bardzo dużo zależy od samych pacjentów! Dlatego w poradniku przedstawiam holistyczne podejście w procesie edukacji diabetologicznej.

– mówi autorka Poradnika, dr nauk o zdrowiu Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

Wiedza i zaangażowanie, by zapobiec groźnym powikłaniom

Podstawową zasadą terapii cukrzycy jest indywidualne podejście, zarówno w zakresie celów terapeutycznych, jak i metod leczenia, a o jej sukcesie w równym stopniu decydują wiedza chorego i jego ścisła współpraca z zespołem terapeutycznym. Pacjenci znajdą w Poradniku odniesienia do najnowszych wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w zakresie czynników ryzyka wystąpienia choroby, norm dotyczących kaloryczności posiłków czy indeksu glikemicznego, jak również zaleceń klinicznych w postępowaniu z chorymi na cukrzycę.

Choć w powszechnym rozumieniu cukrzyca nie zabija, to uważana jest za jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych ze względu na niebezpieczne powikłania, na które składają się przede wszystkim choroby sercowo-naczyniowe (osoby z cukrzycą są dwukrotnie częściej niż osoby zdrowe narażone na wystąpienie zawału serca czy udaru mózgu), retinopatia cukrzycowa (utrata wzroku), nefropatia (niewydolność nerek), neuropatia (uszkodzenie nerwów obwodowych) i stopa cukrzycowa. W leczeniu cukrzycy wsparciem dla chorego powinni być wszyscy członkowie zespołu terapeutycznego, czyli zarówno lekarz i pielęgniarka diabetologiczna, jak i psycholog czy dietetyk. Ogromnie ważne są również odpowiedzialność i zaangażowanie samego pacjenta, jego pozytywne nastawienie, dyscyplina w stosowaniu się do zaleceń i wiara, że z prawidłowo leczoną cukrzycą można cieszyć się życiem.

– zwraca uwagę prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, Kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kompendium wiedzy w przystępnej formie

Oryginalna i przystępna formuła Poradnika pomaga czytelnikowi przyswoić ważne treści oraz zachęca do szukania rozwiązań i wyciągania wniosków. Każdy rozdział zawiera przekaz edukacyjny, jasno sformułowane, proste porady i kończy się przesłaniem, które może stać się inspiracją do wprowadzenia zmian zarówno w procesie leczenia, jak i codziennym życiu.

Także osoby zdrowe znajdą na łamach Poradnika praktyczne narzędzia edukacyjne, które mogą pomóc w tym, by ustrzec się przed cukrzycą. Z Poradnika można dowiedzieć się nie tylko, jak rozpoznać cukrzycę, obliczyć BMI, interpretować wyniki poziomu glukozy, ale także jak zmienić nawyki żywieniowe i prowadzić aktywny tryb życia oraz jak osiągać zamierzone cele w dbaniu o zdrowsze i dłuższe życie, bo najważniejszy czas, aby zrobić coś dla swojego dobra jest pomiędzy wczoraj a jutro.

– podkreśla dr Beata Stepanow. 

„Koń trojański" XXI wieku

Ze względu na swój epidemiczny charakter cukrzyca stanowi poważne wyzwanie o charakterze globalnym. Już z definicji powinna niepokoić rozległością negatywnego wpływu na organizm, a to, że potrafi upodobnić się do „konia trojańskiego" zabijając powoli i bez wiedzy chorego, stawia ją w gronie największych zagrożeń dla ludzkości.

O tym, dlaczego porównywana jest do konia trojańskiego, jakie znaczenie ma zegar edukacyjny i o wielu innych przydatnych aspektach można przeczytać w poradniku „12 wskazówek, jak dłużej żyć z cukrzycą". Powstał on w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dłuższe życie z cukrzycą" mającej na celu podnoszenie świadomości na temat cukrzycy oraz związanych z nią zagrożeń ze szczególnym uwzględnieniem powikłań sercowo-naczyniowych.

W poradniku „12 wskazówek, jak dłużej żyć z cukrzycą" zawarta jest wiedza niezbędna każdemu pacjentowi z cukrzycą. Opanowanie jej, choćby w części i wdrożenie w życie zawartych w publikacji zaleceń gwarantuje tytułowe „Dłuższe życie z cukrzycą" – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. W dodatku treści zawarte w „12 wskazówkach…" są podane w sposób bardzo atrakcyjny graficznie, co pozwala na ich szybkie i trwałe przyswojenie. To lektura obowiązkowa dla każdego pacjenta z cukrzycą.

– przekonuje prof. Leszek Czupryniak.

O autorce Poradnika:

Dr n. o zdrowiu Beata Stepanow to specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego.

Od prawie 20 lat edukuje osoby chore na cukrzycę i ich rodziny. Społecznie – prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, zawodowo – dyrektor Centrum Edukacji i Specjalistycznej Opieki Medycznej w Kleczewie. Kilkakrotnie uhonorowana tytułem Pielęgniarka Roku, Osobowość Roku oraz Człowiek Roku, a także nagrodą Kryształowego Kolibra przyznawaną przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Otrzymała wyróżnienie im. św. Kamila, patrona chorych i służby zdrowia. W 2019 roku otrzymała prestiżową nagrodę Guido Ruffino podczas 55. Europejskiego Zjazdu Badań nad Cukrzycą w Barcelonie. Przewodnicząca komitetów naukowych, organizatorka wielu wydarzeń naukowych i wykładowca podczas krajowych oraz międzynarodowych konferencji. Autorka programów edukacyjnych w ramach projektu „Edukacja poprzez sztukę" oraz projektów realizowanych przy wsparciu funduszy europejskich we współpracy z administracją rządową. Współautorka Standardów Holistycznej Edukacji Diabetologicznej SED, a także raportu „Polska rodzina z cukrzycą". Współpracuje z Ministerstwem Zdrowia w sprawie rozwiązań w systemie opieki zdrowotnej nad pacjentem z cukrzycą jako współautorka Karty Problemu Zdrowotnego z propozycją świadczenia w zakresie edukacji diabetologicznej.

Cukrzyca w liczbach

  • Szacuje się, że na świecie 537 milionów dorosłych w wieku 20-79 lat żyje obecnie z cukrzycą. Stanowi to 10,5% światowej populacji w tej grupie wiekowej.
  • Przewiduje się, że całkowita liczba wzrośnie do 643 mln (11,3%) do 2030 r. i do 783 mln (12,2%) do 2045 r.
  • Na całym świecie ponad 90% osób z cukrzycą ma cukrzycę typu 2. Wzrost liczby osób z cukrzycą typu 2 wynika ze złożonej interakcji czynników społeczno-ekonomicznych, demograficznych, środowiskowych i genetycznych. Główne czynniki to urbanizacja, starzejąca się populacja, zmniejszający się poziom aktywności fizycznej oraz rosnąca częstość występowania nadwagi i otyłości.

Źródło: Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF)

embed

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!