Listopad w Teatrze IMKA

W środku jesieni Teatr IMKA depresyjną aurę przegania śpiewającym repertuarem.

Cztery z sześciu propozycji Teatru IMKA na listopad to widowiska muzyczne. Wśród nich takie tytuły jak przyjęci pozytywnymi recenzjami "Sprzedawcy gumek" Artura Tyszkiewicza, "Kwartet" w doborowej obsadzie Jana Peszka, Jana Frycza, Mikołaja Grabowskiego i Tomasza Karolaka oraz dwa intrygujące monodramy "Ja" - w wykonaniu Arkadiusza Jakubika, jak i autorski projekt Jana Peszka "Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego".

Dodatkowo Teatr IMKA zaprasza na inscenizację kultowego "Elling" Hellsteniusa oraz pozostający w jesiennym klimacie melancholii kryminał pt.: "Kwadrat w szafie".

Jeśli nadal wahacie się przed odwiedzeniem Teatru IMKA w długie listopadowe wieczory, uchylamy rąbka tajemnicy ze wspomnianego repertuaru:

Sprzedawcy gumek

Sztuka z nurtu teatru Becketta, Ionesco i Gombrowicza. To również spektakl muzyczny. Ale piosenki nie spełniają funkcji ozdobnych przerywników. Pojawiają się, gdy emocje na scenie sięgają tak wysokiego poziomu, że można je już tylko wyśpiewać. Gdy sam dialog już nie wystarcza. Są silniejszą, bardziej dobitną formą ekspresji. Dlatego muzyka w spektaklu powstaje na żywo i tworzona jest przez aktorów, którzy sami grają na instrumentach.

Kwartet

Miłośnicy teatru i muzyki lubią wracać do historii o czterech aktorach poszukujących na oczach widzów sensu dla swego życia, dla teatru i sztuki jako takiej. Cały smak tkwi w tym, iż tekst i zarysowana sytuacja dramatyczna są zaledwie partyturą dla improwizujących artystów. Znakomite aktorstwo, atmosfera "półprywatności", zmienność konwencji, zaskakujące widza niespodzianki - w efekcie oryginalne, dowcipne widowisko, co wieczór inne.

Ja

Ja to dynamiczny monolog próba uchwycenia szaleństwa artysty, który staje się bożkiem -  przedmiotem kultu. Jednak wymarzona koronacja wiąże się z bólem, zgubieniem i autodestrukcją. Bohater próbuje ukryć się za maską błazna. Pełna ironii, dowcipu i agresji opowieść zamienia się w trakcie trwania spektaklu w intymną spowiedź. Widzimy człowieka w momencie przemiany, w momencie, w którym się ona dokonuje. Całą machinę uruchamia śmierć kolegi z zespołu.

Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego

"Scenariusz..." można by uznać za przykład wygłupu niegdysiejszej awangardy. Jednak w fenomenalnym wykonaniu Peszka wychodzi fenomen projektu Schaeffera, będącego apoteozą sztuki, a jednocześnie kpiną z jej dumy, prezentującego artystę jako kapłana i błazna w jednej osobie. To kapitalne, że - wydawałoby się - niemożliwy projekt Schaeffera znalazł ucieleśnienie w "niemożliwym" aktorze Janie Peszku.

Elling

Dwaj pensjonariusze zakładu dla osób z problemami osobowości dostają zadanie zainstalowania się w codziennej rzeczywistości. Śmiertelnie przerażeni i zagubieni zapewniają się nawzajem: jesteśmy przecież twardymi facetami, a najbardziej boją się braku akceptacji i miłości. Pewnego dnia pod drzwiami mieszkania znajdują skondensowaną rozpacz. Muszą pomóc i ta konieczność rozpoczyna zupełnie nowy rozdział ich życia.

Kwadrat w szafie

Swoisty, absurdalny kryminał matematyczny, w poszukiwaniu stosunku kwadratu do zabijania. Jeśli ja nie zabiję Ciebie, a Ty nie zabijesz mnie, to obaj nie będziemy żyć. Kwadrat dotkniętych nieoczekiwanych możliwości jest szczególnym przypadkiem prostokąta. Przestrzeń równych ścian, przekątne powtarzalnych długości. Spotkanie czwórki 4 trupy: kto, kogo, kiedy zabił i dlaczego? Przyczyna w sumie jest nieważna. Ważny jest fakt, że nas nie ma, choć jesteśmy razem. W zamkniętej przestrzeni, na powierzchni zwanej polem, gdzie suma kątów wynosi 360°. Oto zapowiedź nowego przedstawienia Anny Piotrowskiej, do którego zaprosiła artystów: Joannę Chitruszko, Łukasza Pawłowskiego i Kubę Snochowskiego. Jeśli masz za mało czasu kup po prostu większy zegarek i przyjdź na matematyczno-enigmatyczne intrygujące...

Terminy spektakli: TUTAJ!

ZAPRASZAMY!!!

Teatr IMKA, Warszawa, ul. Konopnickiej 6 www.teatr-imka.pl

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!