Weekend z Queen w Radiu Złote Przeboje

W ten weekend  w Radiu Złote Przeboje spotkacie się kultowym zespołem wszech czasów - z zespołem Queen.

Brytyjski zespół rockowy Queen powstał w Londynie w 1971 roku. Skład zespołu tworzyli Freedie Mercury (wokal i fortepian), John Deacon (gitara basowa i klawisze), Roger Taylor (perkusja, klawisze i wokale) oraz Brian May (gitara, klawisze i wokale).

Swój pierwszy kontrakt płytowy zespół podpisał dwa lata później wydając debiutancki album "Queen". W 1974 r. muzycy nabrali rozpędu wydając kolejne płyty "Queen II" i "Sheer Heart Attack". Wyruszyli także w trasę koncertową po Wielkiej Brytanii i USA. Rok później pojawił się album, który otrzymał status platynowej płyty "A Night at the Opera ", natomiast trwający blisko 6 minut singiel "Bohemian Rhapsody" stał się jednym z najpopularniejszych utworów w dziejach.

Następne dwa lata to kolejne płyty: "A Day at the Races" oraz "News of the World" wraz z legendarnym już, podwójnym singlem, "We Will Rock You/We Are The Champions ". Rok 1978 przyniósł krążek "Jazz" z przebojem "Bicycle Rice". Pierwszy album koncertowy zespołu "Live Killers" powstał w czasie trasy po Europie i Japonii w 1979 roku, a już w następnym grupa wydała płytę "The Game" i skomponowała ścieżkę dźwiękową do filmu "Flash Gordon". W 1981 roku ukazały się równocześnie trzy płyty: "Greatest Hits", "Greatest Flix" i "Greatest Pix" a "Greatest Flix" było pierwszym w historii zbiorem teledysków.

Rok później, w trakcie europejskiego tournee ukazał się dwunasty album Queen - "Hot Space". 1984 rok to premiera "The Works". Single "Radio Ga Ga" i "I Want To Break Free" stały się wielkimi hitami na całym świecie. W 1985 roku zespół zagrał fantastyczny koncert dla Live Aid na stadionie Wembley. Występ ten okazał się punktem zwrotnym w karierze grupy.

Pierwszym wydawnictwem po Live Aid było "One Vision". Kolejne płyty to: "A Kind of Magic " (1986), która była ścieżką dźwiękową do filmu "Nieśmiertelny", album koncertowy "Live Magic" (1986), "The Miracle" (1989), "Innuendo" (1991) i "Greatest Hits Two" (1991). Wszystkie trzy albumy, a także singiel "Innuendo" zadebiutowały na 1. miejscu brytyjskiej listy.

24 listopada 1991 chory na AIDS Freddie Mercury zmarł w domu, otoczony przez rodzinę i przyjaciół. Wiadomość o śmierci Artysty była wstrząsem dla fanów. W hołdzie Freddiemu wydano podwójny singiel "Bohemian Rhapsody/These Are The Days Of Our Lives ", z którego dochód miał wspomóc Terence Higgins Trust. W 1992, podczas rozdania BRIT Awards, Freddie Mercury otrzymał pośmiertnie nagrodę za wybitny wkład w muzykę brytyjską, zaś "Days Of Our Lives" nagrodzono statuetką dla najlepszego singla. Tego samego roku odbył się koncert na Wembley, na którym Brian, Roger Taylor i John Deacon wraz z grupą największych światowych gwiazd uczcili pamięć Freddiego.

W 1995 ukazała się długo oczekiwana płyta "Made In Heaven " dokończona przez pozostałych członków zespołu. W 2001 grupa Queen została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame w USA, rok później otrzymała własną gwiazdę na hollywoodzkim Walk of Fame, a w 2004 zespół zaproszono do Hall of Fame w Wielkiej Brytanii. W 2005 roku May i Taylor reaktywowali grupę, już bez Deacona, za to z nowym wokalistą, Paulem Rodgersem, znanym z Free i Bad Company. W tym składzie i pod szyldem "Queen + Paul Rodgers" powstał w 2008 roku krążek "The Cosmos Rocks ".

Muzyka grupy Queen to różnorodność brzmienia, sprawiającą, że zespół trudno jest przypisać do konkretnego stylu. Większość utworów nosi cechy rocka i jego odmian (hard rock, glam rock, rock progresywny) oraz, w pewnym stopniu, muzyki pop.

Już w ten weekend w Radiu Złote Przeboje Freddie Mercury z grupą Queen podbijać będzie Wasze serca największymi przebojami, posłuchacie fragmentów wywiadu z nimi, a do wygrania płyty z muzyką zespołu!

QueenQueen Kolekcja Queen

POLECAMY!

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!