O co w tym chodzi?, czyli nowy album Pata Metheny'ego

Pata Metheny chyba najczęściej kojarzymy z piosenką "This Is Not America", którą David Bowie zaśpiewał w filmie "The Falcon And The Snowman". Teraz może się to zmienić.

Film, o ile pamiętam, był raczej średni, za to muzyka - jak niemal zawsze w przypadku Pata - piękna. Raczej nie zanosi się na to, żeby podobna sytuacja powtórzyła się prędko, bo celem Pata Metheny'ego nie są szczyty list przebojów , tylko droga, która wiedzie w nieznane.

Czy droga, którą wytyczają dobrze znane drogowskazy może wieść w nieznane? Przekonajmy się! Na 20 czerwca, przewidziano premierę nowej płyty Pata Metheny'ego "What's It All About". To album o tyle zaskakujący, że będzie zawierać kompozycje gigantów muzyki rozrywkowej - Paula McCartneya, Henry'ego Mancini'ego (to ten od "Rózowej Pantery"), Paula Simona i wielu innych.

Sam muzyk mówi, że chciał nagrać płytę z utworami kompozytorów, którzy interesowali go zanim jeszcze napisał cokolwiek swojego. Jest to więc i hołd dla fascynacji z młodości i próba zmierzenia się z czymś, co inny znany muzyk - Herbie Hancock - nazwał próbą poszukiwania nowych standardów muzyki rozrywkowej. Jesteście ciekawi, jak brzmi "The Sound Of Silence" Simona i Garfunkela, albo "Rainy Days And Mondays" duetu The Carpenters? Wszystko i jeszcze więcej znajdziemy na "What's It All About" Pata Metheny'ego. A jak to brzmi na żywo, pewnie usłyszymy jesienią, bo Pat wybiera się do Europy na tournee ze swoim triem.

Na pewno zabrzmi co najmniej tak dobrze, jak na przykład beatlesowska "And I Love Her" rok temu, podczas koncertu na Sardynii:

 

Wcześniej - już dzień po premierze płyty - będzie okazja, aby spotkać się z Patem i porozmawiać o jego nowym albumie. Gitarzysta wyznaczył spotkanie na 21 czerwca w warszawskim EMPiKu przy Marszałkowskiej. Wybierzecie się?

Miłego słuchania/spotkania. Piotr Sworakowski

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!