Czy istnieje wzór na miłość? Zdradza fizyk Tomasz Rożek! [POSŁUCHAJ]

W sobotę i niedzielę od 12:00 do 16:00 odbyła się kolejna odsłona programu Odety Moro w Radiu Złote Przeboje! Fizyk Tomasz Rożek opowiedział o chemii w miłości, zmianie czasu na letni oraz o eksperymentach, które możemy wykonać w naszej kuchni z dziećmi. Posłuchajcie!

Tomasz Rożek to dziennikarz naukowy, fizyk i popularyzator nauki. W programie "Morowy Weekend" opowiedział, że nauka jest wokół nas. Znajduje się wszędzie, w zamku drzwiach, w kranie, w kuchni. Nauka jest po to, by ułatwiać sobie codzienność. To co dla nas jest zwyczajne, wbrew pozorom, kiedyś takie nie było i wcześniej, każdy przedmiot... ktoś musiał odkryć.

Fizyk opowiedział o eksperymentach, które możemy wykonać w domu z naszymi pociechami.

Najlepsze eksperymenty to takie, które są proste w wykonaniu i można powtórzyć wiele razy.

Wyjaśnił też różnice w działaniu drożdży i proszku do pieczenia. Tomasz Rożek wyjaśnił też o co chodzi ze zmianą czasu. Wyraził też swoją osobistą opinie na ten temat. Posłuchajcie rozmowy!

W niedzielę fizyk opowiedział w "Morowym Weekendzie" o miłości z naukowej strony. W obecnej chwili nie na wszystkie pytania możemy uzyskać odpowiedź dzięki nauce, choć być może kiedyś to się zmieni. Na dzień obecny naukowcy potrafią wyjaśnić co dzieje się w naszym mózgu gdy już jesteśmy zakochani, jednak nie potrafimy wyjaśnić dlaczego zainteresowaliśmy się tą konkretną osobą. Tomasz Rożek wyjaśnił czym są tak zwane motylki w brzuchu, dlaczego tracimy głowę, co sprawia, że zapominamy.

Jedno jest pewne nauka zna objawy zauroczenia ale nie potrafi wyjaśnić skąd ono się bierze.

- Świat, który byłby przewidywalny byłby światem strasznym. Nauka oczywiście może dostarczyć jakiś związków do organizmów, które by powodowały, ze jakieś reakcje zajdą szybciej albo wolniej. To jest na krótka metę. Czyli trudno mi sobie wyobrazić sytuacje w której stwarzamy jakiś eliksir miłości. - odpowiada Tomasz Rożek na pytanie Odety Moro czy nauka może pomóc w miłości.

W miłości istotny jest element, którego nie jesteśmy w stanie zapisać wzorem. Nauka jest w tym temacie bezradna. Czym z naukowego punktu widzenia zauroczenie różni się od zakochania? Posłuchajcie całej rozmowy!

"Morowy Weekend" w każdą sobotę i niedzielę między 12:00, a 16:00 tylko w Radiu Złote Przeboje!

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!