"Nie widzę przeszkód" - alpinista Jurek Płonka gościem "Morowego Weekendu"!

W niedzielę od 12:00 do 16:00 odbyła się kolejna odsłona programu Odety Moro w Radiu Złote Przeboje! W studiu pojawił się Jurek Płonka, niewidomy 27 - letni alpinista, który próbuje do września zdobyć 47 najwyższych szczytów Europy. Opowiedział jak udaje mu się zdobywać kolejne szczyty pomimo swej niepełnosprawności.

Alpinista Jurek Płonka jest osobą niewidomą. Niezwykle zabawny alpinista opowiedział w programie "Morowy Weekend" o swoim planie na zdobycie 47 najwyższych szczytów Europy.

Większość ludzi, chodzi w góry dla pięknych widoków, jednak On, wspina się przede wszystkim dla ludzi oraz by spełniać swoje marzenia. W studiu zdradził, że pomimo iż nie widzi przepaści to czuje przestrzeń, która go otacza. We wspinaczce pomagają mu koledzy, którzy podpowiadają gdzie stanąć i ostrzegają przed niebezpieczeństwami.

Jurek Płonka opowiedział też w studiu Radia Złote Przeboje od czego zaczęła się jego przygoda ze wspinaczką. Okazuje się, że wspinał się jeszcze przed utratą wzroku. Jednak dopiero jako osoba niewidoma docenił walory tego niezwykłego sportu i zakochał się we wspinaczce.

- Przede wszystkim staram się spełniać wszystkie swoje marzenia. To jest raz, a po dwa jak sobie idziesz w góry to wszystko jest ciężkie, człowiek jest spocony, zmęczony, poirytowany. Wiadomo czasami jest pięknie przez te 5 min jak się jest na szczycie, a potem masz kilkudniowy marsz w dół a podwodą jest to cudowne, że tam po prostu nie czuć tego ciężaru. Człowiek jest wolny jak rybka. Może wszystko dotykać, macać. To jest coś niesamowitego. Inny świat.

Według Jurka Płonki nie można powiedzieć, ze nurkowanie czy wspinaczka jest lepsza, jest po prostu inna. Alpinista nie jest osobą, która potrafi spokojnie spędzać czas w domu. Lubi się rozwijać i podejmować kolejne zmagania. W czerwcu zamierza wziąć udział w Biegu Rzeźnika.

W studiu Radia Złote Przeboje Płonka opowiedział też o swojej fundacji "Nie widzę przeszkód", która zajmuje się promocją sportu i turystyki wśród osób niewidomych.

Posłuchacie całej rozmowy Odety Moro z inspirującym Jurkiem Płonką:

"Morowy Weekend" w sobotę i niedzielę od 12:00 do 16:00, tylko w Radiu Złote Przeboje!

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!