Skaldów droga do gwiazd!

Mianem skaldów określano w średniowieczu grupę poetów dworskich ze Skandynawii. Tworzyli oni poezję okolicznościową, uroczystą, pełną zachwytów i pochlebstw. To właśnie do nich nawiązuje nazwa założonego w 1956 zespołu Skaldowie. Dzisiaj przybliżymy Wam ich historię!

Założycielami Skaldów byli bracia Andrzej i Jacek Zieliński, a także Zygmunt i Janusz Kaczmarscy, Feliks Naglicki i Jerzy Tarsiński. Panowie zadebiutowali w Krakowie podczas Giełdy Piosenki. Zajęli wtedy pierwsze miejsce wykonując utwór "Moja czarownica".

Początek działalności grupy to zdecydowane pasmo sukcesów - wygrane na festiwalach i konkursach muzycznych, aż wreszcie płyta "Skaldowie", a na niej 13 utworów. Kawałek "Uciekaj, uciekaj" wygrał w Opolu na V Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej!

Po sukcesach w zespole nastąpiły pewne zmiany personalne. Nie przeszkodziło to jednak w zdobywaniu kolejnych tytułów m.in.. Radiowej Piosenki Miesiąca w 1967 roku. Fani pokochali ich piosenki, zwłaszcza "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał" i "Nie całuj mnie pierwsza".

W swoje pierwsze zagraniczne tournée pojechali do Związku Radzieckiego w połowie 1968 roku. Po powrocie nastąpiły kolejne zmiany w szeregach Skaldów, ale i tym razem nie przeszkodziły w nagrywaniu i wydaniu jeszcze w 1968 roku drugiej płyty - "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał" i zostaniu najlepszym zespołem tego roku!

Nowy Rok (1969) Skaldowie zaczęli bardzo owocnie - kolejna piosenka - "Króliczek " została wybrana radiową piosenką miesiąca! Zaczęły się również przygotowania do wydania nowego albumu - "Cała jesteś w skowronkach" . Po zdobyciu nagrody na Festiwalu Piosenki Polskiej chłopaki wyjechali na tournée za Ocean, gdzie Andrzej Zieliński kupił jedyne w swoim rodzaju, słynne organy Hammonda ! Ich nowe, rockowe dźwięki mogliśmy usłyszeć na następnej płycie - "Od wschodu do zachodu słońca" . Trzy miesiące później wypuścili krążek "Ty" , a podczas Festiwalu w Opolu podbili serca widowni wykonując utwór do słów Agnieszki Osieckiej - "W żółtych płomieniach liści" .

Lata 1971-1972 Skaldowie spędzili koncertując w Wielkiej Brytanii, NRD I RFN I nagrywając aż dwie, zupełnie od siebie różne, płyty. Pierwsza pt. "Krywań, Krywań" była przesycona brzmieniem progresywnego rocka, a druga - "Wszystkim zakochanym" , zdecydowanie bardziej przebojowa, "lżejsza".

EAST NEWS/Weinberg/FOTONOVA

W 1975 roku w Opolu zdobyli aż trzy nagrody, w tym za piosenkę "Życzenia z całego świata". Był to wymarzony prezent na 10-lecie zespołu , które muzycy świętowani nie inaczej, jak na trasie koncertowej! Ich muzyka stała się jakby lżejsza, złagodniała - zestarzeli się? Nie!

Kolejne lata przynosiły kolejne płyty, a wśród nich przygotowana specjalnie na zamówienie z okazji letniej Olimpiady w Moskwie, płyta "Droga ludzi". W 1977 roku na Festiwalu Opolskim popularność Skaldów zaczęła spadać ! Wszystko za sprawą pomyłki! Chociaż autorem tekstu "Nie widzę Ciebie w swych marzeniach" jest Leszek Aleksander Moczulski, pomylono go z przewodniczącym KPN Leszkiem Moczulskim! Zaczął się bojkot Skaldów ! Na jego skutek wycięto z retransmisji cały ich koncert, a menedżerowie odeszli...

W 1981 roku zespół dostał propozycję kilkumiesięcznego tournée po USA! Rosnące zainteresowanie ze strony Amerykańskiej publiczności ułatwiło podjęcie decyzji o wyjeździe. Na obczyźnie doszła do nich wiadomość o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego! To sprawiło, że Andrzej Zieliński zdecydował się na zostanie w Stanach! Skaldowie przestali istnieć ! Ale w pojedynkę muzycy nie zaprzestali występowania na scenie. W 1989 roku Jacek Zieliński reaktywował zespół i w nieco zmienionym składzie nagrali płytę "Nie domykajmy drzwi", a chwilę później zdobyli drugie miejsce w konkursie "Premiery - Opole 1990" !

Rok 2000 był bardzo udany dla grupy. Z okazji 35-lecia odbył się wielki koncert "Skaldowie Plus Przyjaciele" . Wzięła w nim udział orkiestra, chór, angielscy muzycy i inni zaproszeni goście. Na CD ukazały się wszystkie płyty zespołu! Wydano na trzech CD ich "Antologię". Dalej koncertowali - m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall!

W 2004 roku ukazała się książka "Skaldowie. Historia i muzyka zespołu" !

Znamienny był także rok 2006 , kiedy to członkowie zespołu zostali odznaczeni w Warszawie medalem "Zasłużony kulturze - Gloria Artis" !

W 2009 roku na Festiwalu w Opolu otrzymali Grand Prix za całokształt twórczości i odsłonili swoją gwiazdę w Alei Gwiazd ! A od prezydenta Krakowa otrzymali medal "Honoris gratia" - jako wyraz uznania za zasługi dla miasta.

Ostatnia płyta Skaldów - "Z biegiem lat" ujrzała światło dzienne w 2010 roku. Znalazły się na niej piosenki nagrane w latach 1972-1980. Projekt był gotowy już w 1980 roku ale dopiero 30 lat później zdecydowali się na jego wydanie.

Rok temu została wydana płyta z muzyką ze spektaklu "Pieśń nad pieśniami, czyli ballada człowieka o miłości ". To legendarny spektakl z Piwnicy pod Baranami, z którą współpracuje Jacek Zieliński.

Skaldowie są na polskiej scenie muzycznej już od ponad 45 lat i nic nie wskazuje na to, że prędko z niej znikną!

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!