Nazareth - legendy rocka nigdy się nie starzeją!

Jeśli myślimy o legendach muzyki rockowej, od razu przychodzą na myśl Deep Purple, Black Sabbath czy Led Zeppelin. Do tego grona należy również Nazareth, którzy w przeciwieństwie do niektórych twórców hard rocka z lat 70/80-tych, nadal nagrywają i robią to w znakomitym stylu!

Grupa Nazareth powstała w 1968 roku, a założyli ją Dan McCafferty, Manny Charlton, Pete Agnew i Darrell Sweet, w szkockim Dunfermline i początkowo występowała pod nazwą Shadettes. Zespół grał nieokreślone połączenie muzyki rock n' rollowej i country. Bez większych sukcesów. Wszystko miało się zmienić gdy do pracy nad swoją trzecią płytą,  muzycy zaprosili basistę Deep Purple, Rogera Glovera.

Od tego momentu, czyli od wydania w 1973 roku, płyty "Razamanaz", zespół zaczął święcić największe sukcesy. Pojawiły się pierwsze wielkie hity grupy, które bez większych problemów gościły na listach przebojów, nie tylko w Wielkiej Brytanii.

Grupa była na tyle płodna, że wydawała nawet po dwa albumy w roku! W ten sposób w roku '73 na półkach sklepowych pojawił się również album "Loud 'n' Proud". Następnie grupa wydała swoją najbardziej cenioną płytę "Hair Of The Dog". Album ten sprzedał się w nakładzie kilku milionów egzemplarzy na całym świecie! W Ameryce największą popularnością cieszyła się jedna z najbardziej znanych ballad rockowych "Love Hurts". Chyba każdy zna tą piosenkę!?

Tytułowy kawałek z albumu "Hair Of The Dog" tak bardzo spodobał się muzykom z Guns N' Roses , że postanowili nagrać własną wersję tej piosenki. Cover znalazł się na płycie "The Spaghetti Incident":

W 1982 Nazareth znów popełnili wielki balladowy przebój "Dream On" , który był singlem na ich trzynastym już (!) albumie "2XS". Utwór ten trafił nawet na cotygodniową listę najchętniej granych piosenek, przez stacje radiowe oraz telewizje muzyczne w Polsce.

Po tym jak w latach '90 zespół opuścił oryginalny gitarzysta, Manny Charlton, który postanowił poświęcić się karierze solowej, do grupy dołączył Billy Rankin. Był to praktycznie jego powrót, gdyż na początku lat '80 był w zespole drugim gitarzystą.

W roku 1999 na atak serca zmarł Darrell Sweet . Jego miejsce za zestawem perkusyjnym zajął syn basisty Pete'a Agnew, Lee. W tym czasie w zespole grał już Jimmy Murrison (gitara) i Ronnie Leahy (klawisze). Na początku XXI wieku wykrystalizował się skład, który gra, koncertuje i nagrywa do dzisiaj.

PROVINCE/

Nazareth po dziesięcioletniej przerwie (1998-2008) wrócili do nagrywania albumów studyjnych i tak powstały płyty: "The Newz" (2008) i "Big Dogz" (2011).

Nie od dziś zresztą wiadomo, że zespół bardzo lubi wracać na koncerty do Polski, robiąc to praktycznie corocznie. Już niedługo znów będziemy mieli okazję posłuchać nieśmiertelnych hard rockowych hitów szkockiego zespołu, gdyż ich najnowsza trasa koncertowa obejmuje Polskę! Już w maju grupa da 5 niepowtarzalnych koncertów w Polsce:

- Katowice - 26 maja - Warszawa - 27 maja - Gdynia - 29 maja - Lublin - 30 maja - Poznań - 31 maja

ZAPRASZAMY!

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!