Słodkie chwile?! Historia zespołu Eurythmics!

Eurythmics - brytyjski duet muzyczny, założony w 1980 roku przez Annie Lennox i Davida Stewarta. Zdobył światową sławę dzięki singlowi "Sweet Dreams" wydanym w 1983 roku, który jest jedną z najczęściej coverowanych piosenek wszech czasów. Jak potoczyła się ich kariera, aż do dzisiaj?

EurythmicsEurythmics Eurythmics

Eurythmics - był brytyjskim duetem, powstałym w roku 1980 w Londynie. Założyli go piosenkarka Annie Lennox i gitarzysta David Stewart . Muzyczną przygodę zaczęli od popularnych w tamtym okresie brzmień synthpopowych , następnie skupili się na wpadających w ucho piosenkach pop-rockowych.

Eurythmics

Początki znajomości duetu sięgają połowy lat 70-tych, kiedy Lennox i Stewart koncertowali z zespołem The Catch, przekształconym później w The Tourists . W tamtym okresie prywatnie byli także parą. Zespół rozpadł się bez większych sukcesów w 1980 roku. W tym samym czasie zakończył się także ich związek. Mimo to pozostali przyjaciółmi i zafascynowani nowoczesnymi i awangardowymi brzmieniami postanowili założyć zespół Eurythmics .

Ich debiutancki album "In The Garden" , choć ciepło przyjęty przez krytyków nie zyskał większego zainteresowania. W tym samym czasie Lennox i Stewart odnowili swój romans. Ogromną popularność i ponadczasową sławę przyniósł Eurythmics dopiero drugi album - Sweet Dreams, z 1983 roku . Tytułowy singiel wdarł się błyskawicznie na pierwsze miejsce listy Billboard oraz na drugie brytyjskiej. Ludzie zwariowali zarówno na punkcie tej piosenki, jak i na punkcie wizerunku Annie Lennox.

Eurythmics

Od tej pory Lennox występowała przeważnie w krótkich włosach oraz stylizacjach przypominających mężczyznę. Była to jej cecha rozpoznawcza. Na początku teledysk "Sweet Dreams" był zakazany w Stanach, mimo to zdobył nagrodę MTV. Płyta osiągnęła status złotej, natomiast Lennox trafiła na okładkę kultowego pisma Rolling Stone.

Eurythmics

Pod koniec 1983 roku zespół postanowił wydać kolejną płytę "Touch" , która okazała się absolutnym hitem. Singiel "Who's That Girl?" ponownie wdarł się na pierwsze miejsca list przebojów, a Annie Lennox w teledysku szokowała swoim wizerunkiem. Kolejnym przebojem z tej płyty była piosenka "Here Comes the Rain Again". Zespół w tamtym okresie cieszył się ogromną popularnością.

W 1985 roku ukazał się album "Be Yourself Tonight", który jest obecnie uważany za najlepszy krążek w dorobku duetu. Był to moment przełomowy, bo zespół zaczął odchodzić od awangardowych i popowych brzmień na rzecz lekkiego rockowego brzmienia. Ponownie zespół wypromował kilka przebojów, jak chociażby "There Must Be an Angel (Playing with My Heart)" . Do piosenki "Sisters Are Doin' It for Themselves" zespół zaprosił soulową wokalistkę Arethę Franklin . Był to ewidentny ukłon w stronę czarnych brzmień, których nie brakowało na longplayu.

Eurythmics

"Revenge" to kolejny album w dorobku Eurythmics. Wydany w 1986 roku, choć niezbyt ciepłego przyjęcia przez krytyków, cieszył się popularnością. Piosenka "Horn In My Side" została nagrodzona nagrodą Grammy za najlepszą piosenkę rockową, również teledysk do niej był dość innowacyjny, jak na tamte czasy.

eurythmicseurythmics eurythmics

Na przełomie 1988 i 1999 roku doszło do nieformalnego rozpadu Eurythmics . Muzycy zajęli się karierami solowymi. Dave Stewart skupił się głównie na pisaniu muzyki do filmów oraz wielu duetach. Jeden z najsłynniejszych utworów nagrał z saksofonistką Candy Dulfer. Utwór "Lily Was Here" stał się ponadczasowym przebojem. Lennox zrobiła sobie krótką przerwę od muzyki i zajęła się głównie życiem prywatnym.

eurythmics

W lutym 1999 roku zespół odebrał specjalną nagrodę podczas gali Brit Awards za wybitne zasługi dla brytyjskiej muzyki. Podczas ceremonii wykonali swoje największe przeboje. W tym samym roku zespół postanowił wydać płytę. Krążek "Peace" cieszył się dość sporą popularnością. Jednak zespół ponownie oddalał się od siebie, koncentrując się na solowych karierach.

eurythmics

W 2005 roku zespół wydał składankę "Ultimata Collection" , zawierającą największe przeboje. Choć nigdy nie było oficjalnego stanowiska, także w tym roku zawiesił definitywnie działalność.

eurythmics

Na początku roku 2014, zespół Eurythmics ogłosił, że powróci na scenę na jeden szczególny koncert. 14 stycznia brytyjski duet wystąpił podczas odbywającego się w ramach Grammy 2014 show poświęconemu legendarnemu zespołowi The Beatles.

Annie Lennox i Dave Stewart nie grali razem na żywo od 2005 roku. Najwyraźniej okazja do złożenia muzycznego hołdu The Beatles była zbyt kusząca, żeby odmówić reaktywacji zespołu. Producent gali Grammy Ken Ehrlich stwierdził, że interpretacji utworów Beatlesów mogli podjąć się tylko wyjątkowi artyści:

"Przekonanie Eurythmics do występu było dla nas ważne. Oni rozumieją muzykę The Beatles. Wiedzą, o czym tak naprawdę śpiewają" - powiedział Ehrlich.

Od tamtej pory, duet definitywnie zawiesił swoją działalność.

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!