Jak Europe zawojowało Europę?

Pamiętacie przystojniaków ze Szwecji? Wyznawców ciężkiego rocka i metalu? Jesteście ciekawi jakie były początki ich muzycznej działalności? Dzięki Radiu Złote Przeboje możecie już teraz poznać ich historię.

Grupa powstała w 1979 roku w miasteczku niedaleko Sztokholmu z inicjatywy wokalisty Joeya Tempesta i gitarzysty Johna Noruma . Pierwsza nazwa brzmiała Force, podobno wynikała z fascynacji tytułem płyty U.F.O - "Force It". Początkowo byli zupełnie nie doceniani przez krytyków czy publiczność.

W dalszej drodze na szczyty nie lada rolę odegrała dziewczyna Joeya, która zgłosiła grupę do konkursu talentów! Było to w 1982 roku, oczywiście zdeklasowali konkurencję, a Joeya i Noruma szczególnie wyróżniono! Europe - bo pod taką nazwą zaczęli funkcjonować, podpisała kontrakt z wytwórnią Hot Records. Współpraca zaowocowała wydaniem płyty "Europe" i "Wings of Tomorrow". Nie odniosły one jednak spektakularnego sukcesu. Chwilowo rozpoznawalny stał się singiel "Stormwind ".

 

Przełomem w karierze Europe okazał się rok 1986 ! To właśnie wtedy ukazał się album "The Final Countdown " i tytułowa piosenka, która szybko stała się prawdziwym hitem. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalny, rockowych piosenek w Europie, złośliwcy twierdząc, że to jedyny utwór grupy.

 

Po tym sukcesie kolejny album "Ou of This World" nie zdobył popularności... Między członkami grupy zaczęły pojawiać się nieporozumienia, niesnaski, które doprowadziły w 1992 roku do jej rozpadu . Ku uciesze fanów, po 12 latach reaktywowano Europe! Chłopaki wrócili z cięższym brzmieniem krążkiem "Start from the Dark ". W 2006 roku wydali album "Secret Society " i singiel "Always the Pretenders ", któremu udało się zająć wysokie notowania na listach przebojów.

 

W trakcie kariery Europe aż 3krotnie wystąpili w Polsce! Za pierwszym razem w 1992 roku w katowickim Spodku , później w 2010 roku na warszawskim studenckiej imprezie "Wianki", a także na Placu Zamkowym w Lublinie . Oprócz tego gościli w polskim popularnym muzycznym programie telewizyjnym!

 

Ostatnim krążkiem Europ jest "Last Look at Eden" z 2009 roku. Ale w lipcu ubiegłego roku członkowie zespołu poinformowali, że będzie kolejna płyta! A jej producentem będzie Kevin Shirley , który wcześniej współpracował m.in. z Iron Maiden.

- Nadal czujemy, że mamy w sobie świetny, rockowy album - zapewnia wokalista, Joey Tempest. - Jesteśmy gotowi siać zniszczenie.

Sesje nagraniowe zostały zapowiedziane na październik, a premiera albumu planowana jest na.... kwiecień! Zatem czekamy!

europethebandmedia.blogspot.comeuropethebandmedia.blogspot.com europethebandmedia.blogspot.com

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!