Lady Pank - wciąż "Tacy sami"?

Każdy z nas potrafi zanucić przynajmniej jedną piosenkę Lady Pank. W latach 80. na polskich parkietach można było usłyszeć "Tańcz głupia, tańcz", "Mniej niż zero", "Kryzysowa narzeczona", "Tacy sami" czy "Zostawcie Titanica". Przypomnijmy sobie historię zespołu Jana Borysewicza i Janusza Panasewicza.

Powstanie zespołu oficjalnie datuje się na rok 1981. Założycielami Lady Pank byli gitarzysta i kompozytor Jan Borysewicz oraz Andrzej Mogielnicki - autor tekstów.

Lady PankLady Pank Fot. mojtopwszechczasow.blogspot.com

Skład zespołu na przestrzeni lat zmieniał się wielokrotnie. Jednakże najbardziej rozpoznawalni członkowie Lady Pank, czyli Jan Borysewicz i Janusz Panasewicz nigdy z zespołem się nie rozstali.

Trudno uwierzyć, ale ich pierwszy utwór "Mała Lady Pank " powstał trochę przypadkowo, podczas sesji nagraniowej płyty "Układ" Izabeli Trojanowskiej.

Po nagraniu, Jan Borysewicz zaproponował współpracę Mieczysławowi Jureckiemu i Wojciechowi Morawskiemu. Zespół oficjalnie zadebiutował dopiero w 1982 roku podczas warszawskiego koncertu w klubie Park. W Lady Pank grają wtedy: Jan Borysewicz, Edmund Stasiak, Paweł Mielczarek i Andrzej Pola.

Lady PankLady Pank Fot. Tomasz Sikora/ BMG POLAND

Wkrótce do zespołu dołącza Jan Panasewicz. Szczyt popularności zespołu przypada na rok 1983. W tym czasie konkurują z takimi zespołami, jak Republika, Perfect czy Oddział Zamknięty. Wypromowali wówczas takie przeboje jak: "Tańcz głupia tańcz ", "Kryzysowa narzeczona ", "Zamki na piasku ".

"Tańcz głupia tańcz " - wykonanie z 1985 roku:

"Zamki na piasku ":

W 1984 roku wychodzi drugi album grupy zatytułowany "Ohyda ". Popularność Lady Pank wzrasta z każdym miesiącem. Rok później muzycy zaczynają koncertować także poza granicami naszego kraju. Występują m.in. w Wielkiej Brytanii, ZSRR, Finlandii oraz w Stanach Zjednoczonych.

Lady PankLady Pank Fot. Jerzy Radziewicz/Aldona Siuda

W USA wydają płytę "Drop Everything ", która ma być odpowiednikiem "Lady Pank". Jest promowana singlem i teledyskiem "Minus Zero ".

Jan Borysewicz i Janusz Panasewicz nagrywają muzykę do animowanego filmu o przygodach Jacka i Placka "O dwóch takich, co ukradli księżyc". Kto z nas nie pamięta "Marchewkowego pola "?

Członkowie zespołu stają się bohaterami kronik towarzyskich. Swego czasu było głośno o licznych imprezach, organizowanych w pokojach hotelowych przez Jana Borysewicza.

Lady PankLady Pank Fot. Jerzy Radziewicz/ Aldona Siuda

Lady Pank przypomina o sobie fanom nagrywając piosenki "Tacy sami " i "To, co mam ", które stają się wielkimi hitami.

W tym czasie skład grupy bardzo szybko się zmienia. Kolejni członkowie odchodzą z Lady Pank zniechęceni ciągłymi ekscesami Borysewicza i Panasewicza. Całkowicie odmłodzona kapela powróci w 1994 roku. Do Lady Pank dołączają gitarzyści Andrzej Łabędzki i Krzysztof Kieliszkiewicz oraz perkusista Kuba Jabłoński.

JAN BORYSEWICZ, JANUSZ PANASEWICZ  JAN BORYSEWICZ, JANUSZ PANASEWICZ  Fot. EAST NEWS/BLAWICKI PIOTR

Na szczególną uwagę zasługuje płyta "Łowca głów ", która uznawana jest za jedną z najlepszych w karierze grupy. Natomiast w 1997 roku ukazuje się album "W transie ", na którym znalazły się stare przeboje w nowych aranżacjach.

Początki lat 2000 to odświeżanie starych przebojów. "Besta besta " to specjalna kompilacja przygotowana w 20-lecie powstania grupy. Znalazło się na niej 16 największych przebojów Lady Pank, wybranych przez fanów zespołu.

Lady PankLady Pank Fot. muzyka.dziennik.pl

W zeszłym roku zespół wydał swoją ostatnią płytę "Maraton ". Promuje ją singiel "Dziewczyny dzisiaj z byle kim nie tańczą ". Muzycy nie uciekają od swojego rozpoznawalnego stylu. Na albumie fani odnajdą kompozycje, za które tak bardzo cenią Lady Pank.

Nie ulega wątpliwości, że Lady Pank od lat nieprzerwanie świeci triumfy na polskiej scenie rockowej i jest jednym z najpopularniejszych zespołów w historii polskiego rocka.

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!