Zapętlasz ciągle jedną piosenkę? Naukowiec wyjaśnia dlaczego!

Każdy z nas miał choć raz w życiu taką sytuację, kiedy wpadła nam w ucho jakaś piosenka i nie mogliśmy przestać jej słuchać. Czy jest to normalne? Głos zabrał naukowiec.

Zastanawialiście się kiedyś, co się dzieje w naszym mózgu, kiedy słuchamy w kółko jednej i tej samej piosenki? Profesor Peter Vuust z The Royal Academy of Music wyjaśnił wszystko w obszernym wywiadzie dla portalu "Noisey Denmark ".

Nasz mózg lubi jak mu dogadzamy

Okazuje się, że powodem dla którego słuchamy muzyki i odczuwamy ochotę jej powtarzania jest fakt, że wpływa ona na ośrodek przyjemności w naszym mózgu. Odpowiada za to biologiczny system, który nagradza nas za robienie rzeczy kluczowych dla naszego przetrwania i co najważniejsze sprawiających nam przyjemność.

Właśnie z powodu "systemu nagród" muzyka jest jednym z dóbr kultury, do których wracamy najczęściej. Bardzo rzadko, bowiem oglądamy film czy czytamy książkę więcej niż dwa lub trzy razy. Muzyki możemy słuchać bez końca i nie odczuwamy zmęczenia.

Jak podkreśla profesor Vuust, zdarzają się również przypadki osób, które nie odczuwają żadnej przyjemności ze słuchania muzyki i to też jest w porządku. Zostało na ten temat przeprowadzonych wiele badań, z których dowiedzieliśmy się, że w ich układzie nagród zwanym ośrodkiem przyjemności nie zaobserwowano żadnej aktywności.

Czy muzyka działa jak narkotyk? 

Na innych ulubiona muzyka działa jak narkotyk. Powodując gęsią skórkę czy przyspieszone bicie serca. Jest to regulowane przez dopaminę - naturalny neuroprzekaźnik. Profesor porównał działanie muzyki do kokainy. Zaznaczył przy tym jednak, że kokaina działa zupełnie inaczej na nasz mózg, powodując więcej szkód. Muzyka jest pozytywnym uzależnieniem, ponieważ nie wyrządza nam żadnej krzywdy.

Bywa czasami tak, że mamy już dość pewnej piosenki, której słuchaliśmy zbyt wiele razy. Dzieje się tak, ponieważ przestajemy odczuwać nowe bodźce, a mózg uświadamia sobie, że nie jest w stanie już niczego więcej się nauczyć. Nasz biologiczny system jest na tym punkcie bardzo przewrażliwiony.

Tortury heavy metalem

Ciekawostką jest fakt, że muzyka dawniej była wykorzystywana do tortur. W Guantanamo puszczano więźniom heavy metal, co było jednocześnie kulturalnie i biologicznie bardzo nieprzyjemne. Choć znaleźli się pewnie i tacy, którym się to podobało, ponieważ nie ma dobrej i złej muzyki. Wszystko jest kwestią naszego gustu.

Jakiej piosenki ostatnio nie możecie przestać słuchać ? :) 

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!